We know that all the words in the world won't convince you that XXX stands for quality and performance.  But, we feel the following results speak for themselves ...

 

2017 XXX Chassis Champions

 
 
 
  Tim Shaffer Sprint Car Chassis   Aaron Reutzel XXX Sprint Car Chassis    Greg Hodnett XXX Sprint Car Chassis
 
  Brian Montieth Sprint Car Chassis   Seth Bergman Sprint Car Chassis   Lucas Wolfe XXX Sprint Car Chassis
 
  Michael Miller Sprint Car Chassis   Jamie Duff XXX Sprint Car Chassis    Freddie Rahmer XXX Sprint Car Chassis
 
  Jack Sodeman XXX Sprint Car Chassis   Evan Margeson XXX Sprint Car Chassis    Daniel Anderson XXX Sprint Car Chassis
 
  Jamie Larsen Sprint Car Chassis   Tim Van Ginneken XXX Sprint Car Chassis    Darin Gallagher XXX Sprint Car Chassis
 
  Andrew Palker XXX Sprint Car Chassis   JJ Grasso XXX Sprint Car Chassis    Robbie Price XXX Sprint Car Chassis
 
  Brady Bacon XXX Sprint Car Chassis   Danny Varin XXX Sprint Car Chassis   Rob Lindsey XXX Sprint Car Chassis
 
  Kyle Miller XXX Sprint Car Chassis   Zac Taylor XXX Sprint Car Chassis   Michael Lang XXX Sprint Car Chassis
 
  JJ Hickle XXX Sprint Car Chassis   Andy Shouse XXX Sprint Car Chassis   Zach Newlin XXX Sprint Car Chassis
 
  Scott Lutz XXX Sprint Car Chassis   Kelsey Carpenter XXX Sprint Car Chassis   Jeremy Hawes XXX Sprint Car Chassis
 
  Cody Baker XXX Sprint Car Chassis   Chad Tye XXX Sprint Car Chassis   Daniel King XXX Sprint Car Chassis
 
  Shane Sellers Sprint Car Chassis       Curt Michael XXX Sprint Car Chassis
 

2017 XXX Chassis Wins

 
Date Driver Track/Series/Location
7/12 Kyle Hirst Western Sprint Tour
Western Speedweek Rd 3
Willamette Speedway
Lebanon, Oregon
7/11 Kyle Hirst Western Sprint Tour
Western Speedweek Rd 2
Coos Bay Speedway
Coos Bay, OR
7/8 Robbie Price Skagit Speedway
Alger, WA
7/8 Kyle Miller Wingless Sprint Series
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
7/8 Trey Schmidt Gator Motorplex
Willis, TX
7/8 Scotty Thiel Wilmot Raceway
Wilmot, WI
7/8 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
7/8 Sean Becker Placerville Speedway
Placerville, CA
7/8 Andrew Palker Wayne County Speedway
Orrville, OH
7/8 Brian Lawson Virginia Sprint Series
Natural Bridge Speedway
Natural Bridge, VA
7/8 Dan Satriano Eagle Raceway
Eagle, NE
7/7 Anna Hippe UMSS Traditional
25th Annual Kouba Memorial
Cedar Lake Speedway
New Richmond, WI
7/7 Terry Richards URSS
Thomas County Speedway
Colby, KS
7/2 Kyle Cummins MSCS
Tri-State Speedway
Haubstadt, IN 
7/2 Parker Price-Miller OSCS
Atomic Speedway
Waverly, OH
7/2 Scotty Thiel IRA
141 Speedway
Francis Creek, WI
7/1 Scott Lutz Hesston Speedway
Hesston, PA
7/1 Fred Mattox NCRA
81 Speedway
Park City, KS
6/30 Freddie Rahmer PA Speedweeek Rd 1
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
6/30 Matt Covington Lucas Oil ASCS National Tour
Grays Harbor Raceway
Elma, WA 
6/30 Scott Lutz Clinton County Motor Speedway
Mill Hall, PA
6/30 Nathan Skaggs OVSCA
35 Raceway
Frankfort, OH
6/24 Lucas Wolfe Port Royal Speedway
Port Royal, PA
6/24 Cody Baker King of KC
Valley Speedway
Grain Valley, MO
6/24 Andy Shouse Sprint Series of Oklahoma
Oklahoma Sports Park
Ada, OK
6/24 Thomas Radivoy CRSA
Orange County Fair Speedway
Middletown, NY
6/24 Scott Lutz Mid Atlantic Sprint Series
Grandview Speedway
Bechtelsville, PA
6/24 Forrest Sutherland 81 Speedway
Park City, KS
6/22 Aaron Reutzel Jim Raper Memorial Dirt Cup Night 1
Lucas Oil ASCS National Tour
Skagit Speedway
Alger, WA
6/21 Tim Shaffer All Star Circuit of Champions
Ohio Speedweek Round 5
Waynesfield Raceway Park
Waynesfield, OH
6/17 Lucas Wolfe Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
6/17 Tim Shaffer All Star Circuit of Champions
Ohio Speedweek Rd 1
Eldora Speedway
Rossburg, OH
6/17 Nathan Skaggs OVSCA
Legendary Hilltop Speedway
Marietta, OH
6/17 Scott Lutz Laurel Highlands Sprint Car Series
Hesston Speedway
Hesston, PA
6/17 Zac Taylor I-76 Speedway
Fort Morgan, CO
6/17 Kyle Miller Wingless Sprint Series
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
6/17 Aaron Reutzel Lucas Oil ASCS National Tour
ASCS Sizzliní Summer Speedweek Round 7
Lucas Oil Raceway
Wheatland, MO
6/17 Trey Schmidt Gator Motorplex
Willis, TX
6/16 Scott Kreutter Patriot Sprint Tour
Outlaw Speedway
Dundee, NY
6/16 Jack Sodeman Lernerville Speedway
Sarver, PA
6/16 Nathan Skaggs OVSCA
Ohio Valley Speedway
Washington, West Virginia
6/16 Lucas Wolfe Ray Tilley Classic
Selinsgrove Speedway
Selinsgrove, PA
6/15 Aaron Reutzel Lucas Oil ASCS National Tour
ASCS Sizzliní Summer Speedweek Round 5
Creek County Speedway
Sapulpa, OK
6/10 Cody Baker ASCS Warrior
Valley Speedway
Grass Valley, MO
6/10 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
6/10 Rob Lindsey Wingless Sprint Series
Grays Harbor Raceway
Elma, WA
6/10 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
6/10 Rick Wilson Patriot Sprint Tour
Brockville-Ontario Speedway
Brockville, ON
6/10 Sean Becker Placerville Speedway
Placerville, CA
6/10 Jordan Givler Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
6/10 Michael Day Sprint Bandits
Superbowl Speedway
Greenville, TX
6/10 Ryan Bernal USAC West Coast Sprint Cars
Santa Maria Raceway
Santa Maria, CA
6/10 Nathan Skaggs OVSCA
Brushcreek Motorsports Complex
Peebles, OH
6/9 Joe Wood Jr Red Dirt Raceway
Meeker, OK
6/9 Freddie Rahmer Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
6/9 Tim Shaffer FAST
Attica Raceway Park
Attica, OH
6/9 Nathan Skaggs OVSCA
Legendary Hilltop Speedway
Marietta, OH
6/9 Chris Douglas West Texas Raceway
Lubbock, TX
6/3 Lucas Wolfe Port Royal Speedway
Port Royal, PA
6/3 Ryan Bernal USAC West Coast Sprint Car Series
Ventura Raceway
Ventura, CA
6/3 Anthony Macri Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
6/3 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
6/2 Lucas Wolfe Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
6/2 Ty Hulsey Red Dirt Raceway
Meeker, OK
5/29 Shane Stewart World of Outlaws Craftsmen Sprint Cars
Lawrenceburg Speedway
Lawrenceburg, IN
5/29 Lucas Wolfe Bob Weikert Memorial
Port Royal Speedway
Port Royal, PA
5/29 Greg Hodnett URC
Port Royal Speedway
Port Royal, PA
5/28 Danny Varin ESS
Utica-Rome Speedway
Vernon, NY
5/28 Joe Wood Jr NCRA
81 Speedway
Park City, KS
5/28 Cody Baker Double X Speedway
California, MO
5/27 Trey Schmidt Gator Motorplex
Willis, TX
5/27 Tim Shaffer FAST/OSCS
Fremont Speedway
Fremont, OH
5/27 Freddie Rahmer Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
5/27 Evan Margeson Skagit Speedway
Alger, WA
5/27 Pat Canfield WSS
Grays Harbor Raceway
Elma, WA
5/27 Trevor Cook Skagit Speedway
Alger, WA 
5/26 Logan Schuchart World of Outlaws Craftsmen Sprint Cars
The Dirt Track at Charlotte Motor Speedway
Charlotte, NC
5/20 Jason Solwold Skagit Speedway
Alger, WA
5/20 Ron Aurand Hesston Speedway
Hesston, PA
5/20 Austen Wheatley Grays Harbor Raceway
Elma, WA
5/20 Ryan Bernal Chris & Brian Faria Memorial
Series: USAC West Coast Sprint Car Series
Tulare Thunderbowl
Tulare, CA
5/20 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
5/20 Shawn Valenti SOD
Baer Field Speedway
Fort Wayne, IN
5/20 Kyle Miller WSS
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
5/20 Landon LaLonde Mercer Raceway Park
Mercer, PA
5/19 Dylan Cisney Lernerville Speedway
Sarver, PA
5/19 Steve Owings Trail-Way Speedway
Hanover, PA
5/14 Parker Price-Miller World of Outlaws Craftsman Sprint Cars
Tri-State Speedway
Haubstadt, IN
5/13 Josh McCord Louisiana Outlaw Racesaver Sprints
Sabine Motor Speedway
Many, LA
5/13 Parker Price-Miller MOWA
Tri-State Speedway
Haubstadt, IN
5/13 Devin Barnes Skagit Speedway
Alger, WA
5/13 Andrew Palker Wayne County Speedway
Orrville, OH
5/13 Andy Shouse Sprint Series of Oklahoma
Elk City Speedway
Elk City, OK
5/13 Jeremy Hawes Marysville Raceway
Marysville, CA
5/13 Zac Taylor El Paso County Raceway
Calhan, CO
5/13 Michael Lang Sprint Car Bandits
Super Bowl Speedway
Greenville, TX
5/12 Logan Schuchart World of Outlaws Craftsman Sprint Cars
Eldora Speedway
Rossburg, OH
5/12 Justin Sanders Ocean Speedway
Watsonville, CA
5/6 Aaron Reutzel Lucas Oil ASCS National Tour
Lakeside Speedway
Kansas City, KS
5/6 Parker Price-Miller IRA
Cedar Lake Speedway
New Richmond, WI
5/6 Daniel King Gator Motorplex
Willis, TX
5/6 Ty Williams Dodge City Raceway Park
Dodge City, KS
5/6 Seth Bergman Nolan Wren Memorial
ASCS Gulf South
Gator Motorplex
Willis, TX
5/6 Jason Solwold Summer Thunder Sprint Series
Skagit Speedway
Alger, WA
5/6 Kelsey Carpenter Grays Harbor Raceway
Elma, WA
5/6 Adam Crueau Butler Speedway
Quincy, MI
5/6 Shane Sellers Harold Leep Memorial
OCRS
Oklahoma Sports Park
Ada, OK
5/5 Andy Shouse Sprint Series of Oklahoma
Red Dirt Raceway
Meeker, OK
5/5 Michael Lang Gene Adamcik Memorial
ASCS Gulf South
Heart Oí Texas Speedway
Waco, TX
4/29 Michael Miller ASCS SOS
Deep South Speedway
Loxley, AL 
4/28 Timmy Thrash ASCS SOS
Deep South Speedway
Loxley, AL
4/28 Ty Hulsey Red Dirt Raceway
Meeker, OK
4/28 Joe Wood Jr Sprint Series of OK
Wichita Falls Raceway
Wichita Falls, TX
4/23 Danny Varin Empire Super Sprints
Utica-Rome Speedway
Vernon, NY
4/22 Sheldon Haudenschild All Star Circuit of Champions
Wayne County Speedway
Orrville, OH
4/22 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
4/22 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
4/22 Quinton Benson Powri WAR Sprints
Valley Speedway
Grain Valley, MO
4/22 Daniel Thomas Kihikihi Speedway
Kihikihi, New Zealand
4/22 Jack Sodeman Jr Mercer Raceway Park
Mercer, PA
4/22 Nathan Skaggs Ohio Valley Sprint Car Association
Legenday Hilltop Speedway
Marietta, OH
4/21 Freddie Rahmer Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
4/15 Lucas Wolfe Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
4/15 Jeff Halligan Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
4/15 Zach Newlin PASS
Path Valley Speedway
Spring Run, PA
4/15 Ty Williams Dodge City Raceway Park
Dodge City, KS
4/15 Daniel Anderson South Island Championship
Central Motor Speedway
Cromwell, NZ
4/15 Jeff Emerson Texas Sprint Series
281 Speedway
Stephenville, TX
4/14 Craig Carroll Red Dirt Raceway
Meeker, OK
4/14 Steve Owings Trail-Way Speedway
Hanover, PA
4/14 Jamie Duff War of Wings
Central Motor Speedway
Cromwell, NZ
4/9 Curt Michael URC
Bridgeport Speedway
Bridgeport, NJ
4/8 Jamie Duff War of Wings
Beachlands Speedway
Dunedin, NZ
4/8 Doug Esh Port Royal Speedway
Port Royal, PA
4/8 Zach Newlin Susquehanna Speedway
York Haven, PA
4/8 Cody Fendley Chowchilla Speedway
Chowchilla, CA
4/8 Robert Sellers Lawton Speedway
Lawton, OK
4/1 Cody Baker Valley Speedway
Grain Valley, MO
4/1 Jeb Sessums Kennedale Speedway Park
Kennedale, TX
4/1 Jason Solwold Summer Thunder Sprint Series
Central Washington State Fair Raceway
Yakima, WA
4/1 Doug Esh Port Royal Speedway
Port Royal, PA
4/1 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
3/31 Logan Schuchart World of Outlaws Craftsmen Sprint Cars
Keller Auto Speedway
Hanford, CA
3/31 Austen Wheatley Summer Thunder Sprint Series
Central Washington State Fair Raceway
Yakima, WA
3/31 Andy Shouse RPM Speedway
Crandall, TX
3/25 Jamie Larsen Ruapuna Speedway
Christchurch, NZ
3/25 Chad Koch Sprint Series of OK
Southern Oklahoma Speedway
Ardmore, OK
3/25 Zach Newlin PASS
Path Valley Speedway
Spring Run, PA
3/25 Jeb Sessums Kennedale Speedway Park
Kennedale, TX
3/24 Greg Hodnett Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
3/18 Dale Wester Devilís Bowl Speedway
Mesquite, TX
3/18 Jeb Sessums Kennedale Speedway Park
Kennedale, TX
3/18 Ryan Bernal USAC West Coast 360 Series
Tulare Thunderbowl
Tulare, CA
3/18 Trey Schmidt Gator Motorplex
Willis, TX
3/18 Jason Scott Central Motor Speedway
Cromwell, NZ 
3/17 Jake Swanson USAC West Coast 360 Series
Tulare Thunderbowl
Tulare, CA
3/11 Jeb Sessums Kennedale Speedway Park
Kennedale, TX
2/25 DJ Netto Marysville Raceway
Marysville, CA
2/4 RJ Johnson POWRi 360 Wingless Sprints
Wildcat Raceway
Tuscon, AZ
1/14 Jamie Larsen New Zealand National Championship
Ruapuna Speedway
Christchurch, NZ
1/12 Logan Schuchart Valvoline Raceway
Syndey, NSW Australia
 

2016 XXX Chassis Champions

 

2016 Results Summary: 302 Chassis Wins; 32 Champions

 
  Brady Bacon Sprint Car Chassis   Sheldon Haudenschild XXX Sprint Car Chassis    Greg Hodnett XXX Sprint Car Chassis
 
  Jack Sodeman XXX Sprint Car Chassis   Jamie Larsen XXX Sprint Car Chassis    Andy Shouse XXX Sprint Car Chassis
 
  Stevie Smith Sprint Car Chassis   Danny Mumaw XXX Sprint Car Chassis    Aaron Reutzel Sprint Car Chassis
 
  Doug Esh Sprint Car Chassis   Ryan Bower XXX Sprint Car Chassis   Jason Solwold XXX Sprint Car Chassis
 
  Parker Price Miller XXX Sprint Car Chassis   Billy Chester XXX Sprint Car Chassis   Robert Sellers XXX Sprint Car Chassis
 
  Brian Montieth Sprint Car Chassis   Jeff Halligan XXX Sprint Car Chassis   Colton Heath XXX Sprint Car Chassis
 
  Cody Gardner Sprint Car Chassis   Steve Parker XXX Sprint Car Chassis   Michael Lang Sprint Car Chassis
 
  Jamie Larsen XXX Sprint Car Chassis   Michael Miller XXX Sprint Car Chassis   Rob Lindsey XXX Sprint Car Chassis
 
      Daniel King XXX Sprint Car Chassis    
 

2016 XXX Chassis Wins

 
Date Driver Track/Series/Location
11/12 Aaron Reutzel Lucas Oil ASCS National Tour
Cocopah Speedway
Somerton, AZ
11/12 Jamie Duff Central Motor Speedway
Cromwell, NZ
11/11 Seth Bergman Lucas Oil ASCS National Tour
Cocopah Speedway
Somerton, AZ
11/5 Brady Bacon Western World 360 Championships
USAC Southwest
Arizona Speedway
Queen Creek, AZ
11/5 Jacob Allen Susquehanna Speedway
York Haven, PA
11/5 Jamie Duff Ruapuna Speedway
Christchurch, NZ
11/5 Brayden Parr Australia All Star Series Rd 1
Timmis Speedway
Mildura, VIC Australia
11/4 Tim Shaffer Short Track Nationals Prelim Night 2
I-30 Speedway
Little Rock, AR
11/4 Curt Michael Big Track Classic Night 1
United Racing Club
Bridgeport Speedway
Bridgeport, NJ
10/22 Sheldon Haudenschild All Star Circuit of Champions
Atomic Speedway
Chillicothe, OH
10/22 Trey Schmidt Southern United Sprints
Gator Motorplex
Willis, TX
10/22 Richard Miller Elite Non Wing Sprint Car Series
85 Speedway
Ennis, TX
10/15 Logan Schuchart World of Outlaws
Port Royal Speedway
Port Royal, PA
10/15 Trey Schmidt Southern United Sprints
Gator Motorplex
Willis, TX
10/15 Tommy Carberry TSRS
Grandview Speedway
Bechtelsville, PA
10/15 Blake Robertson Keller Auto Speedway
Hanford, CA
10/9 Brian Montieth Hank Gentzler Memorial
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
10/8 Brady Bacon MOWA
Tri-City Speedway
Pontoon Beach, IL
10/8 Aaron Reutzel NRA Sprint Invaders
Eldora Speedway
New Weston, OH
10/8 Chris Douglas Sandia Speedway
Albuquerque, NM
10/8 Blake Robertson Tulare Thunderbowl
Tulare, CA
10/7 Greg Hodnett Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
10/7 Parker Price-Miller MOWA
Tri-City Speedway
Pontoon Beach, IL
10/7 Kyle Smith CRSA
I-88 Speedway
Afton, NY
10/1 Mickey Walker Lone Star Speedway
Kilgore, TX
10/1 Kyle Ezell Lawton Speedway
Lawton, OK
10/1 Jeb Sessums Kennedale Speedway Park
Kennedale, TX
9/30 Jake Swanson USAC-CRA
Canyon Speedway Park
Peoria, AZ
9/24 Stevie Smith Dirt Classic PA
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
9/24 Danny Mumaw OVSCA
Wayne County Speedway
Orrville, OH
9/24 Sean Becker Civil War
Petaluma Speedway
Petaluma, CA
9/24 Brian Lawson Virginia Sprint Series
Eastside Speedway
Waynesboro, WA
9/24 Billy Aton Antioch Speedway
Antioch, CA
9/23 Greg Hodnett Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
9/17 Sean Becker Civil War
Marysville Raceway
Marysville, CA
9/17 Trey Schmidt Southern United Sprints
Gator Motorplex
Willis, TX
9/10 Billy Chester Leland McSpadden Classic
ASCS Southwest
Arizona Speedway
Queen Creek, AZ
9/10 Blake Robertson Keller Auto Speedway
Hanford, CA
9/10 Zac Taylor El Paso County Raceway
Callahan, Co
9/10 Robert Sellers OCRS
Oklahoma Sports Park
Ada, OK
9/10 Brady Bacon USAC CRA
Keller Auto Speedway
Hanford, CA
9/10 Jaremi Hanson PASS
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
9/10 Brent Shearer Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
9/9 Stevie Smith All Star Circuit of Champions
Port Royal Speedway
Port Royal, PA
9/9 DJ Brink ASCS Frontier
Gallatin Speedway
Belgrade, MT
9/9 Mike Bittinger Trail-Way Speedway
Hanover, PA
9/9 Cory Sparks CRSA
Albany Saratoga Speedway
Malta, NY
9/4 Stevie Smith Billy Kimmel Memorial
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
9/4 Aaron Reutzel Jackson Nationals
ASCS National Tour
Jackson Motorplex
Jackson, MN
9/4 Sheldon Haudenschild Pete Jacobs Memorial
All Star Circuit of Champions
Wayne County Speedway
Orrville, OH
9/4 Cody Baker Valley Speedway
Grain Valley, MO
9/4 Danny Varin ESS
Utica-Rome Speedway
Vernon, NY
9/3 Trey Schmidt Southern United Sprints
Gator Motorplex
Willis, TX
9/3 Sheldon Haudenschild The Dirt Classic
All Star Circuit of Champions
Attica Raceway Park
Attica, OH
9/3 Skylar Gee Electric City Speedway
Great Falls, MT
9/3 Jeremy Burt Marysville Raceway
Marysville, CA
9/3 Greg Hodnett Port Royal Speedway
Port Royal, PA
9/3 Nate Mcmillin Lincoln Park Speedway
Putnamville, IN
9/2 Danny Varin ESS
Brewerton Speedway
Brewerton, NY
9/2 Steve Owings Trail-Way Speedway
Hanover, PA
9/2 Doug Esh Tribute to Gary Beam
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
8/28 Aaron Reutzel Badlands Motor Speedway
Brandon, SD
8/28 Sheldon Haudenschild All Star Circuit of Champions
Millstream Speedway
Findlay, OH
8/27 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
8/27 Jack Sodeman Jr Mercer Raceway Park
Mercer, PA
8/27 Trey Starks Gold Cup
Castrol Raceway
Edmonton, AB Canada
8/27 Jimmy Seger Mercer Raceway Park
Mercer, PA
8/27 Shane Cockrum Twin Cities Raceway Park
North Vernon, IN
8/27 Chris Douglas Route 66 Motor Speedway
Amarillo, TX
8/27 Cody Baker Valley Speedway
Grain Valley, MO
8/27 Billy Aton Antioch Speedway
Antioch, CA
8/27 Cody Fendley Marysville Raceway
Marysville, CA
8/26 Aaron Ott Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
8/26 Steve Owings Trail-Way Speedway
Hanover, PA
8/26 Jesse Schlotfeldt Deming Speedway
Everson, WA
8/25 Ryan Bowers UMSS
KRA Speedway
Willmar, MN
8/23 Greg Hodnett Jersey Rush
New Egypt Speedway
New Egypt, NJ
8/20 Shayle Bade Eagle Raceway
Lincoln, NE
8/20 Rob Lindsey WST
Madras Speedway
Madras, OR
8/20 Tyler Austin SCONE
Bear Ridge Speedway
Bradford, VT
8/20 Jack Sodeman Jr Mercer Raceway Park
Mercer, PA
8/20 Curt Michael URC
Orange County Fair Speedway
Middletown, NY
8/20 Trey Starks Electric City Speedway
Great Falls, MT
8/20 Kyle Ezell Lawton Speedway
Lawton, OK
8/20 Danny Mumaw OVSCA
Wayne County Speedway
Orrville, OH
8/20 Blake Robertson Santa Maria Speedway
Santa Maria, CA
8/19 John Schulz Sprint Invaders
Lee County Speedway
Donnelson, IA
8/19 JB Cunningham Trail Way Speedway
Hanover, PA
8/19 Jimmy Seger Thunder Mountain Speedway
Brookville, PA
8/19 Brian Montieth Jack Gunn Memorial
All Star Circuit of Champions
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
8/19 Skylar Gee Electric City Speedway
Great Falls, MT
8/13 Blake Robertson Keller Auto Speedway
Hanford, CA
8/13 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
8/13 Nathan Gramley Hesston Speedway
Hesston, PA
8/13 DJ Estes Kennedale Speedway Park
Kennedale, TX
8/13 Zac Taylor El Paso County Raceway
Callahan, CO
8/12 Brian Montieth Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
8/6 Skylar Gee ASCS Frontier
Valentine Speedway
Glen Rock, WY
8/6 Michael Lang Devil's Bowl Speedway
Mesquite, TX
8/6 Jack Sodeman Jr Mercer Raceway Park
Mercer, PA
8/6 Trey Schmidt Southern United Sprints
Gator Motorplex
Willis, TX
8/6 Rob Lindsey WST
Willamette Speedway
Lebanon, OR
8/6 Colton Heath Grays Harbor Raceway
Elma, WA
8/6 Cody Baker Valley Speedway
Grain Valley, MO
8/5 Keller Auto Speedway
Hanford, CA
Kyle Hirst
8/5 Skylar Gee ASCS Frontier
Valentine Speedway
Glen Rock, WY
8/5 Andy Shouse RPM Speedway of Texas
Crandall, TX
8/5 Jimmy Seger Thunder Mountain Raceway
Brookville, PA
7/30 Skylar Gee ASCS Frontier
Billings Motorsports Park
Billings, MT
7/30 Blake Robertson Santa Maria Speedway
Nipomo, CA
7/30 Shon Pointer Eagle Raceway
Lincoln, NE
7/30 Trey Schmidt Southern United Sprints
Gator Motorplex
Willis, TX
7/29 John Carney II ASCS Southwest
Western Tech Speedway Park
El Paso, TX
7/29 Zach Newlin Clinton County Motor Speedway
Mill Hall, PA
7/29 Skylar Gee ASCS Frontier
Gallatin Speedway
Belgrade, MT
7/29 Greg Hodnett URC
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
7/29 Jack Sodeman Jr Lernerville Speedway
Sarver, PA
7/29 Freddie Rahmer Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
7/29 Parker Price Miller MOWA
Jacksonville Speedway
Jacksonville, IL
7/29 Steve Owings Trail-Way Speedway
Hanover, PA
7/28 Parker Price Miller MOWA
Quincy Raceway
Quincy, IL
7/29 Steve Meyer IRA
Langlade County Speedway
Antigo, WI
7/26 Greg Hodnett Grandview Speedway
Bechtelsville, PA
7/26 Stevie Smith Grandview Speedway
Bechtelsville, PA
7/23 Cody Gardner Riverside International Speedway
West Memphis, AR
7/23 Jeremy Burt Marysville Raceway Park
Marysville, CA
7/23 Linden Jones Great Lakes Super Sprints
Butler Speedway
Quincy, MI
7/23 Chris Douglas Route 66 Motor Speedway
Amarillo, TX
7/22 Andy Shouse RPM Speedway of Texas
Crandall, TX
7/22 Steve Owings Trail-Way Speedway
Hanover, PA
7/16 Arron Reutzel Billings Motorsports Park
Billings, MT
7/16 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
7/16 Sean Becker Placerville Speedway
Placerville, CA
7/16 Justin Martin MTS
South Buxton Raceway
Merlin, ON
7/16 John Carney II URSS
RPM Speedway
Hays, KS
7/16 Joey Hershey Port Royal Speedway
Port Royal, PA
7/16 Jack Sodeman Jr Mercer Raceway Park
Mercer, PA
7/16 Devin Barnes Grays Harbor Speedway
Elma, WA
7/15 Jimmy Seger Thunder Mountain Speedway
Brookville, PA
7/15 Andy Shouse RPM Speedway of Texas
Crandall, TX
7/15 Kyle Hirst Civil War Series
Ocean Speedway
Watsonville, CA
7/15 Jack Sodeman Jr Lernerville Speedway
Sarver, PA
7/9 Blake Robertson Keller Auto Speedway
Hanford, CA
7/9 Parker Price Miller St Francois County Raceway
Farmington, MO
7/9 Michael Lang Sprint Car Bandits
Super Bowl Speedway
Greenville, TX
7/9 Chris Douglas Route 66 Speedway
Amarillo, TX
7/9 Doug Esh Port Royal Speedway
Port Royal, PA
7/9 Jared Peterson Skagit Speedway
Alger, WA
7/9 Trey Starks Western Sprint Tour
Southern Oregon Speedway
Medford, OR
7/9 Greg Hodnett Weldon Sterner Memorial
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
7/8 Logan Schuchart World of Outlaws
Cedar Lake Speedway
New Richmond, WI
7/7 Fred Mattox ASCS Red River
Creek County Speedway
Sapulpa, OK
7/2 Sheldon Haudenschild All Star Circuit of Champions
I-96 Speedway
Lake Odessa, MI
7/2 Jac Haudenschild Wayne County Speedway
Wayne County, OH
7/2 Jac Sodeman Mercer Raceway Park
Mercer, PA
7/2 Jaremi Hanson Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
7/2 Zach Pringle USCS
Riverside International Speedway
West Memphis, AR
7/1 Scott Lutz Clinton County Motor Speedway
Mill Hall, PA
7/1 Justin Owen BOSS
Lernerville Speedway
Sarver, PA
7/1 Michael Miller ASCS SOS
Hattiesburg Speedway
Hattiesburg, MS
7/1 Sheldon Haudenschild All Star Circuit of Champions
Hartford Speedway
Hartford, MI
7/1 Andy Shouse IMCA RaceSaver Sprint Cars
RPM Speedway
Crandall, TX
6/26 Greg Hodnett Party at the Path Ė PA Speedweek Round 3
Path Valley Speedway
Spring Run, PA
6/25 Blake Robertson Keller Auto Speedway
Hanford, CA
6/25 Jack Sodeman Mercer Raceway Park
Mercer, PA
6/25 Greg McCandless Mercer Raceway Park
Mercer, PA
6/25 Kyle Ezell Lawton Speedway
Lawton, OK
6/25 Kyle Miller Wingless Sprint Tour
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
6/25 JJ Hughes Twin Cities Raceway Park
North Vernon, IN
6/25 Mitchell Moore King of Kansas City Night 2
Valley Speedway
Grain Valley, MO
6/24 Mike Bittinger Trail Ways Speedway
Hanover, PA
6/24 Michael Miller ASCS SOS
Moulton Speedway
Moulton, AL
6/24 Cody Baker King of Kansas City Night 1
Valley Speedway
Grain Valley, MO
6/23 Brady Bacon AMSOIL USAC National Sprints
Jackson Motorplex
Jackson, MN
6/19 Scotty Thiel IRA
Angell Park Speedway
Sun Prairie, WI
6/18 Sheldon Haudenschild Ohio Speedweek Rd 2
All Star Circuit of Champions
Waynesfield Raceway Park
Waynesfiled, OH
6/18 Greg Hodnett Port Royal Speedway
Port Royal, PA
6/18 Trey Schmidt Gator Motorplex
Willis, TX
6/18 Kendall Ruble Atomic Speedway
Chillicothe, OH
6/18 Scotty Thiel IRA
Plymouth Dirt track
Plymouth, WI
6/18 Lance Norick ASCS Southwest
Canyon Speedway Park
Peoria, AZ
6/18 Sean Becker Civil War
Petaluma Speedway
Petaluma, CA
6/17 Tyler Austin SCONE
Legion Speedway
Rumney, New Hampshire
6/14 Greg Hodnett URC
New Egypt Speedway
New Egypt, NJ
6/12 Jac Haudenschild Ohio Sprint Car Series
Millstream Speedway
Findlay, OH
6/11 Dwayne Marcum Perris Auto Speedway
Perris, CA
6/11 Cody Baker ASCS Warrior
Valley Speedway
Grain Valley, MO
6/11 Shane Cockrum Lincoln Park Speedway
Greencastle, IN
6/11 Michael Miller ASCS Gulf South / SOS
Battleground Speedway
Highlands, TX
6/11 Rob Lindsey Wingless Sprint Tour
Grays Harbor Raceway
Elma, WA
6/11 Greg Hodnett Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
6/11 Blake Robertson Bakersfield Speedway
Bakersfield, CA
6/11 Devin Barnes Skagit Speedway
Alger, WA
6/11 Danny Mumaw Wayne County Speedway
Orrville, OH
6/10 Greg Hodnett Selinsgrove Speedway
Selinsgrove, PA
6/10 Blake Robertson Kings Speedway
Hanford, CA
6/10 Zac Taylor Sweetwater Speedway
Rock Springs, WY
6/10 Danny Mumaw Lernerville Speedway
Sarver, PA
6/8 Jeff Halligan Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
6/4 Devin Barnes Skagit Speedway
Alger, WA
6/4 Brandon Rahmer Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
6/4 John Carney II Route 66 Speedway
Amarillo, TX
6/4 Ty Williams URSS
Thomas County Speedway
Colby, KS
6/4 Robert Sellers OCRS
Lawton Speedway
Lawton, OK
6/4 Wyatt Hinkle Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
6/4 Trever Kirkland ASCS Frontier Region
Gillette Thunder Speedway
Gillette, WY
6/4 Danny Varin Patriot Sprint Tour
Fulton Speedway
Fulton, NY
6/4 Jeremy Schultz Arlington Raceway
Arlington, MN
6/3 Nathan Gramley Clinton County Speedway
Lock Haven, PA
6/3 Skylar Gee ASCS Frontier Region
Gallatin Speedway
Belgrade, MT
6/3 Brock Zearfoss Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
6/3 Greg Hodnett URC
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
6/3 Mikey Kruchka Ohsweken Speedway
Ohsweken, ON Canada
5/29 Greg Hodnett Bob Weikert Memorial  Round 2
Port Royal Speedway
Port Royal, PA
5/29 Jason Solwold Marvin Smith Memorial
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
5/29 Bud Ashe Eagle Track Raceway
Republic, WA
5/28 Brian Montieth Hilly Rife Memorial
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
5/28 Greg Hodnett Bob Weikert Memorial  Round 1
Port Royal Speedway
Port Royal, PA
5/28 Dave Murcott Archerfield Speedway
Brisbane, QLD.  AUS
5/28 Kyle Ezell Lawton Speedway
Lawton, OK
5/28 Brian Lawson VSS
Natural Bridge Speedway
Natural Bridge, VA
5/27 Kyle Clark Creek County Speedway
Sapulpa, OK
5/27 Jack Sodeman Jr Lernerville Speedway
Sarver, PA
5/22 Scotty Thiel IRA
Angell Park Speedway
Sun Prairie, WI
5/21 Kendall Ruble Brownstown Speedway
Brownstown, IN
5/21 Cody Gardner Riverside International Speedway
West Memphis, AR
5/21 Cort Dozier Marysville Raceway
Marysville, CA
5/21 Blake Roberston Bakersfield Speedway
Bakersfield, CA
5/20 Sheldon Haudenschild All Star Circuit of Champions
Lincoln Speedway
Lincoln, IL
5/20 Kyle Clark Creek County Speedway
Sapulpa, OK
5/14 Greg Hodnett Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
5/14 Aaron Reutzel ASCS National Tour
Texas Motor Speedway Dirt Track
Ft Worth, TX
5/14 Colton Heath Grays Harbor Raceway
Elma, WA
5/14 Blake Robertson Tulare Thunderbowl
Tulare, CA
5/14 Cody Baker Valley Speedway
Grain Valley, MO
5/14 Sean Becker Placerville Speedway
Placerville, CA
5/14 Andy Shouse RPM Speedway
Crandall, TX
5/14 Kyle Ezell Lawton Speedway
Lawton, OK
5/13 Andy Shouse Devilís Bowl Speedway
Mesquite, TX
5/13 Sheldon Haudenschild All Star Circuit of Champions
Lernerville Speedway
Sarver, PA
5/13 Chris Andrews Attica Raceway Park
Attica, OH
5/13 Kormick Linner Kam Raceway
Hastings, NE
5/13 Zac Taylor Lamar Speedway
Lamar, CO
5/13 Scott Lutz Clinton County Speedway
Lock Haven, PA
5/13 Nathan Skaggs Skyline Speedway
Stewart, OH
5/7 Dustin Woods Sprint Series of Texas
Abeline Speedway
Abeline, TX
5/7 Kyle Ezell Lawton Speedway
Lawton, OK
5/7 Greg Hodnett Port Royal Speedway
Port Royal, PA
5/7 Jaremi Hanson Susquehanna Speedway
York Haven, PA
5/7 Robert Heard  Timmis Speedway
Mildura, AUS
5/7 Rob Lindsey Wingless Sprint Series
Madras Speedway
Madras, Oregon
4/30 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
4/30 David Ferguson Canandaigua Motorsports Park
Canandaigua, NY
4/30 Logan Forler Skagit Speedway
Alger, WA
4/24 Jac Haudenschild Hilltop Speedway
Marietta, OH
4/23 Brady Bacon USAC Amsoil National Series
Montpelier Motor Speedway
Montpelier, IN
4/23 Jac Haudenschild OSCS
Atomic Speedway
Chillicothe, OH
4/23 Zac Taylor URSS Colorado Region
Colorado Motorsports Park
Byers, CO
4/23 Brandon Spithaler Mercer Raceway Park
Mercer, PA
4/23 Shane Cockrum Lincoln Park Speedway
Putnamville, IN
4/23 Alex Sewell OCRS
Tri-State Speedway
Pocola, OK
4/23 Blake Robertson Tulare Thunderbowl
Tulare, CA
4/23 Cortney Dozier Marysville Raceway Park
Marysville, CA
4/23 Billy Aton Antioch Speedway
Antioch, CA
4/23 Jeff Macedo Marysville Raceway Park
Marysville, CA
4/23 Kyle Ezell Lawton Speedway
Lawton, OK
4/23 David Ferguson Canandaigua Motorsports Park
Canandaigua, NY
4/23 Kyle Smith CRSA
Fonda Speedway
Fonda, NY
4/22 Brandon Spithaler Lernerville Speedway
Sarver, PA
4/22 Brian Montieth Tommy Hinnershitz Memorial
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
4/16 Sam OíCallaghan Central Motor Speedway
Cromwell, NZ
4/16 Nathan Gramley Port Royal Speedway
Port Royal, PA
4/16 Nathan Gramley Port Royal Speedway
Port Royal, PA
4/16 Jac Haudenschild All Star Circuit of Champions
Wayne County Speedway
Orrville, OH
4/16 Greg Hodnett Port Royal Speedway
Port Royal, PA
4/16 Tyler Ross Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
4/16 Cody Baker Valley Speedway
Grain Valley, MO
4/16 Jeremy Burt Marysville Raceway Park
Marysville, CA
4/16 Lane Norick ASCS Southwest
Canyon Speedway Park
Peoria, AZ
4/15 Doug Esh Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
4/15 Alex Sewell OCRS
Outlaw Motor Speedway
Oktaha, OK
4/10 Greg Hodnett Susquehanna Speedway
York Haven, PA
4/9 Cody Baker Valley Speedway
Grain Valley, MO
4/8 Aaron Reutzel ASCS Gulf South / SOS
Jackson Motor Speedway
Byram, MS
4/3 Brandon Long Sprint Series of Oklahoma
Red River Speedway
Wchita Falls, TX
4/2 Aaron Reutzel Gator Motorplex
Willis, TX
4/2 Freddie Rahmer Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
4/1 Jason Solwold Summer Thunder Sprintcar Series
Central Washington State Fair Raceway
Yakima, WA
3/26 Aaron Ott Port Royal Speedway
Port Royal, PA
3/25 Greg Hodnett Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
3/20 Brandon Long Red River Speedway
Wichita Falls, TX
3/19 Trey Schmidt Southern United Sprints
Gator Motorplex
Willis, TX
3/19 Brent Marks Port Royal Speedway
Port Royal, PA
3/12 Greg Hodnett Port Royal Speedway
Port Royal, PA
3/12 Blake Robertson Tulare Thunderbowl
Tulare, CA
3/6 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
3/5 Dwayne Marcum Perris Auto Speedway
Perris, CA
2/28 Greg Hodnett Icebreaker 30
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
2/20 Jason Scott War of Wings
Beachlands Speedway
Dunedin, New Zealand
2/13 Travis Rilat Tyson Perez Memorial
Borderline Speedway
Mt Gambier, South Australia
1/16 Jamie Larsen Gold Cup
Ruapuna Speedway
Christchurch, NZ
1/14 Daniel Anderson Salute to Goodie
Ruapuna Speedway
Christchurch, NZ
 
 

2015 XXX Chassis Champions

In 2015, the XXX chassis dominated nationwide and in the process, collected our second national championship. Aaron Reutzel was the man on the ASCS National Tour and brought home his first national championship on the back of multiple race wins. In 410 action, Stevie Smith and Greg Hodnett picked up World of Outlaw victories, with Smith winning the prestigious National Open for $50k and Summer Nationals for $20k as well as PA Speedweek. The Heffner Racing #27 with Hodnett at the helm led all Team XXX drivers with 18 wins, including his outlaw win at Lincoln and multiple All Star Circuit of Champion victories. Add in USAC National wins by Brady Bacon to go with our many regional titles and victories and you can see why 2015 was our most successful year to date.

2015 Results Summary: 250 Chassis Wins; 38 Champions

 
 
  Stevie Smith Sprint Car Chassis   Aaron Ruetzel XXX Sprint Car Chassis    Greg Hodnett XXX Sprint Car Chassis
 
  Sheldon Haudenschild Sprint Car Chassis   Craig Stidham Sprint Car Chassis    Brian Montieth Sprint Car Chassis
 
  Jim Siegel Sprint Car Chassis   Skylar Gee Sprint Car Chassis    Sam Putland Sprint Car Chassis
 
  Jason Scott Sprint Car Chassis   Ryan Bowers Sprint Car Chassis    Ricky Stangl Sprint Car Chassis
 
  Jack Sodeman Sprint Car Chassis   Scotty Thiel XXX Sprint Car Chassis   Kelsey Carpenter XXX Sprint Car Chassis
 
  Zach Newlin Sprint Car Chassis   Aaron Ott XXX Sprint Car Chassis   Cory Hass XXX Sprint Car Chassis
 
  Colton Heath XXX Sprint Car Chassis   Aaron Ott XXX Sprint Car Chassis   Kelsey Carpenter XXX Sprint Car Chassis
 
  Ryan Smith XXX Sprint Car Chassis   Robert Sellers XXX Sprint Car Chassis   Zac Taylor XXX Sprint Car Chassis
 
  Curt Michael Sprint Car Chassis   Dustin Woods XXX Sprint Car Chassis   Michael Miller XXX Sprint Car Chassis
 
      Doug Esh XXX Sprint Car Chassis   Aaron Ruetzel XXX Sprint Car Chassis
 
 

2015 XXX Chassis Wins

 
Date Driver Track/Series/Location
12/12 Matthew Leversedge Ruapuna Speedway
Christchurch, NZ
11/21 Andy Erksine Central Motor Speedway
Cromwell, New Zealand
11/21 Matthew Leversedge Ruapuna Speedway
Christchurch, NZ
11/20 Brady Bacon Western World Championship Prelim Night 2
USAC National Tour
USA Raceway
Tuscon, AZ
11/8 Joey Saldana WoO World Finals
The Dirt Track at Charlotte
Concard, NC
11/7 Steve Duff Jr Ruapuna Speedway
Christchurch, NZ
10/25 Jack Sodeman Lernerville Speedway
Sarver, PA
10/11 Zach Newlin Path Valley Speedway
Spring Run, PA
10/10 Mitchell Moore I-35 Speedway
Winston, MO
10/10 Cody Gardner Riverside International Speedway
West Memphis, AR
10/10 Robert Heard Speedway City
Murray Bridge, South Australia
10/4 Stevie Smith World of Outlaws National Open
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
10/4 Robert Heard Murray Bridge Speedway
Murray Bridge, South Australia
10/3 Todd King IRA
Plymouth Dirt Track
Plymouth, WI
10/3 Zac Taylor I-76 Speedway
Fort Morgan, CO
9/26 Brian Montieth Dirt Classic
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
9/26 Justin Martin Ontario Topless Sprints
South Buxton Raceway
South Buxton, ON
9/26 Billy Pauch Jr NEWS
New Egypt Speedway
New Egypt, NJ
9/25 Stevie Smith Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
9/20 Greg Hodnett Susquehanna Speedway Park
Newberrytown, PA
9/20 Zac Taylor Bob Salem Memorial
URSS
Oberlin Speedway
Oberlin, KS
9/19 Ryan Smith Jim Ford Classic
All Star Circuit of Champions
Fremont Speedway
Fremont, OH
9/19 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
9/19 Trey Starks Billings Motorsports Park
Billings, MT
9/18 Tim Shaffer All Star Circuit of Champions
Fremont Speedway
Fremont, OH
9/18 JJ Hickle ASCS Frontier
Billings Motorsports Park
Billings, MT
9/18 Trey Starks Billings Motorsports Park
Billings, MT
9/13 Brent Marks Tuscarora 50
All Star Circuit of Champions
Port Royal Speedway
Port Royal, PA
9/13 Dusty Ballenger Husetís Speedway
Brandon, SD
9/12 Zach Pringle Riverside International Speedway
West Memphis, AR
9/12 Andy Shouse Route 66 Speedway
Amarillo, TX
9/11 Brent Marks All Star Circuit of Champions
Port Royal Speedway
Port Royal, PA
9/7 Brent Marks Port Royal Speedway
Port Royal, PA
9/7 Ronnie Aurand Bedford Speedway
Bedford, PA
9/6 Cory Hass Billy Kimmel Memorial
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
9/6 Sheldon Haudenschild All Star Circuit of Champions
Wayne County Speedway
Orrville, OH
9/6 Rick Wilson Southern Ontario Sprints
Brighton Speedway
Brighton, ON
9/5 Curt Michael ESS
Thunder Mountain Speedway
Center Lisle, NY
9/5 Freddie Rahmer Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
9/5 Sheldon Haudenschild All Star Circuit of Champions
Attica Raceway Park
Attica, OH
9/5 Camden Robustelli Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
9/5 Michael Miller Southern Outlaw Sprints
Southern Raceway
Milton, FL
9/5 Dave Ely Port Royal Speedway
Port Royal, PA
9/5 Sean Becker Placerville Speedway
Placerville, CA 
9/5 Zach Pringle Riverside International Speedway
West Memphis, AR
9/5 Cody Fendley Marysville Raceway Park
Marysville, CA
9/4 Derek Jonathan Ohsweken Speedway
Ohsweken, ON
9/4 Michael Miller Southern Outlaw Sprints
Northwest Florida Speedway
Location: Baker, FL
9/4 Aaron Ott Jack Gunn Memorial
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
9/3 Lawrance Kirkham Summer Thunder Sprint Series
Skagit Speedway
Alger, WA
9/3 Kelsey Carpenter Sportsman Sprint Cup
Skagit Speedway
Alger, WA
8/29 Greg Hodnett Port Royal Speedway
Port Royal, PA
8/29 Adam Trimble I-76 Speedway
Fort Morgan, CO
8/29 Brandon Rahmer Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
8/29 Jack Sodeman Mercer Raceway Park
Mercer, PA
8/29 Curt Michael United Racing Club
Delaware International Speedway
Delmar, DE
8/29 Danny Mumaw Wayne County Speedway
Orrville, OH
8/29 Justin Martin South Buxton Raceway
South Buxton, ON
8/29 Eric Smith Lawrenceburg Speedway
Lawrenceburg, IN
8/28 Johnny Parsons III St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
8/26 Robbie Pribnow Manitowoc Speedway
Manitowoc, WI
8/26 Todd Shaffer Legends of Racing
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
8/25 Greg Hodnett Jersey Rush
New Egypt Speedway
New Egypt, NJ
8/23 Greg Hodnett Susquehanna Speedway Park
Newberrytown, PA
8/23 Aaron Reutzel ASCS National
Missouri State Fair Speedway
Sedalia, MO
8/22 Doug Esh Port Royal Speedway
Port Royal, PA
8/22 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
8/22 Caleb Griffith All Star Circuit of Champions
Butler Speedway
Quincy, MI
8/22 Jay Cole Grays Harbor Raceway
Elma, WA
8/21 Chase Viebrock Princeton Speedway
Princeton, MN
8/21 Derek Jonathan Ohsweken Speedway
Ohsweken, ON
8/21 Jeff Day RPM Speedway
Crandall, TX
8/21 Greg Hodnett Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
8/15 Chase Dietz Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
8/15 Jimmy Seger Sharon Speedway
Hartford, OH
8/15 Mark Harris Bronco Raceway Park
Cleveland, TX
8/14 Jack Sodeman Lernerville Speedway
Sarver, PA
8/14 Johnny Parsons III  St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
8/8 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
8/8 Mitch Harble Wayne County Speedway
Orrville, OH
8/8 Cory Turner Southern Ontario Sprints
Brighton Speedway
Brighton, ON
8/8 Nate Eakin I-90 Speedwayin
Hartford, SD
8/8 David Ferguson Canandaigua Raceway
Canandaigua, NY
8/8 Seab MacDonnell Castrol Raceway
Edmonton, AB
8/8 Jared Peterson Skagit Speedway
Alger, WA
8/8 Adam Barr SST
Abilene Speedway
Abilene, TX
8/8 Greg Hodnett Port Royal Speedway
Port Royal, PA
8/8 Brady Bacon USAC National Sprint Car Series
Cedar Lake Speedway
New Richmond, WI
8/7 Jason Howell SST
Boyd Raceway
Boyd, TX
8/2 Cody Baker XX Speedway
California, MO
8/2 Dusty Ballenger Husetís Speedway
Brandon, SD
8/1 Logan Wagner Port Royal Speedway
Port Royal, PA
8/1 Steve Parker Skagit Speedway
Alger, WA
8/1 Sean Becker Placerville Speedway
Placerville, CA
8/1 Kody Lehman Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
8/1 Danny Smith Creek County Speedway
Sapulpa, OK
7/31 Greg Hodnett URC
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
7/31 Robert Vetter RPM Speedway
Crandall, TX
7/30 Ian Madsen Lucas Oil ASCS National Series
I-80 Speedway
Greenwood, NE
7/25 Jack Sodeman Mercer Raceway Park
Mercer, PA
7/25 Darin Gallagher Mercer Raceway Park
Mercer, PA
7/25 Ryan Bowers UMSS
Rice Lake Speedway
Rice Lake, WI
7/25 Joey Chester ASCS SW
Central Arizona Speedway
Casa Grande, AZ
7/25 Sean Becker Placerville Speedway
Placerville, CA
7/25 Zac Taylor El Paso County Speedway
Callahan, CO
7/25 Colby Carter Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
7/25 Stevie Smith Summer Nationals
World of Outlaws
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
7/24 Johnny Parsons III TSCS
St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
7/24 Jimmy Seger Thunder Mountain Speedway
Brookville, PA
7/24 Robert Sellers OCRS
Southern Oklahoma Speedway
Ardmore, OK
7/24 Jason Howell SST
Southern Oklahoma Speedway
Ardmore, OK
7/24 Brady Bacon MOWA
Tri City Speedway
Granite City, IL
7/24 Ryan Bowers UMSS
St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
7/22 Aaron Reutzel ASCS National
Gillette Thunder Speedway
Gillette, WY
7/21 Curt Michael URC
Bridgeport Speedway
Swedesboro, NJ
7/19 Parker Price-Miller IRA
Angell Park Speedway
Sun Prairie, WI
7/19 Greg Hodnett Port Royal Speedway
Port Royal, PA
7/18 Zach Pringle Riverside International Speedway
West Memphis, AR
7/17 Ian Madsen JSTS
Fairmont Raceway
Fairmont, MN
7/17 Aaron Reutzel Lucas Oil ASCS National Series
Electric City Speedway
Great Falls, MT
7/17 Kody Lehman Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
7/17 Robert Sellers OCRS
Humboldt Speedway
Humboldt, KS
7/17 Stevie Smith Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
7/16 Brady Bacon Indiana Speedweek Round 5
Amsoil USAC National Tour
Lincoln Park Speedway
Putnamville, IN
7/16 Nate Eakin Jackson Speedway
Jackson, MN
7/16 Ian Madsen JSTS
Jackson Speedway
Jackson, MN
7/12 Brady Bacon Indiana Speedweek Round 2
USAC National Sprint Cars
Lawrenceburg Speedway
Lawrenceburg, IN
7/11 Zach Pringle I-30 Speedway
Little Rock, AR
7/11 Sheldon Haudenschild Lou Blaney Memorial
All Star Circuit of Champions
Sharon Speedway
Hartford, OH
7/11 Jim Siegel Brandon Little Memorial
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
7/11 Aaron Ott Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
7/11 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
7/11 Kyle Clark Creek County Speedway
Sapulpa, OK
7/5 Stevie Smith PA Speedweek Round 8
Selinsgrove Speedway
Selinsgrove, PA
7/4 Skylar Gee Jim Albert Memorial Gold Cup
Castrol Raceway
Edmonton, AB
7/4 Ryan Smith All Star Circuit of Champions
Mercer Raceway
Mercer, PA
7/4 Terry Richards Eagle Raceway
Lincoln, NE
7/3 Doug Esh Mitch Smith Memorial
PA Speedweek Round 6
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
7/3 Zac Taylor United Rebel Sprint Series
Colorado Motorsports Park
Byers, CO
7/2 Ian Madsen Sprint Invaders
Iowa State Fair Speedway
Des Moines, IA
7/2 Stevie Smith PA Speedweek Round 5
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
7/1 Stevie Smith PA Speedweek Round 4
Hagerstown Speedway
Hagerstown, MD
6/28 Stevie Smith PA Speedweek Round 2
Path Valley Speedway
Spring Run, PA
6/27 Mitchell Moore I-35 Speedway
Cameron, MO
6/27 Parker Price-Miller MOWA
Tri-State Speedway
Haubstadt, IN
6/27 Robert Sellers OCRS
Brillís Motor Speedway
Location: Meeker, OK
6/26 Jeff Halligan Trail-Way Speedway
Hanover, PA
6/26 Stevie Smith PA Speedweek Round 1
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
6/22 Sheldon Haudenschild All Star Circuit of Champions
Wayne County Speedway
Orrville, OH
6/21 Sheldon Haudenschild All Star Circuit of Champions
Waynesfield Raceway Park
Waynesfield, OH
6/20 Shayle Bade Eagle Raceway
Lincoln, NE
6/19 Aaron Reutzel ASCS National Tour
Salina Speedway
Salina, KS
6/14 Chase Viebrock TSCS
Proctor Speedway
Proctor, MN
6/13 Mike Romig NWWT/ODSS
Grays Harbor Raceway
Elma, WA
6/13 Sean McClelland OCRS
Tri-State Speedway
Pocola, OK
6/13 Jeff Day Elite Sprint Series
Super Bowl Speedway
Greenville Speedway
6/13 Ryan Bowers UMSS
Hibbing Raceway
Hibbing, MN
6/13 Chase Viebrock TSCS
Hibbing Raceway
Hibbing, MN
6/13 Jeff Halligan Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
6/13 Greg Hodnett Port Royal Speedway
Port Royal, PA
6/13 Brian Montieth All Star Circuit of Champions
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
6/12 Cody Gardner NEA Speedway
Harrisburg, AR
6/12 Chris Kelly Red River Speedway
Iowa Park, TX
6/7 Greg Hodnett All Star Circuit of Champions
Bedford Speedway Bedford, PA
6/6 Ryan Bowers Billy Anderson Memorial UMSS
Princeton Speedway Princeton, MN
6/6 Daniel King Gator Motorplex
Willis, TX
6/6 Robert Sellers OCRS
Lawton Speedway
Lawton, OK
6/6 Cody Baker I-35 Speedway
Winston, MO
6/6 Nate McMillin  Paragon Speedway
Paragon, IN
6/6 Chris Jones Southern Ontario Sprints
South Buxton Raceway
Chatham, ON
6/6 Mitchell Moore I-35 Speedway
Winston, MO
6/6 Craig Stidham David Tarter Memorial King of the West
Silver Dollar Speedway
Chico, CA
6/5 Curt Michael United Racing Club
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
6/5 Johnny Parsons III TSCS
St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
6/5 Ryan Bowers UMSS
Ogilvie Raceway
Ogilvie, MN
6/5 Justin Miller Manitowoc Speedway
Manitowoc, WI
5/31 Shon Pointer Husetís Speedway
Brandon, SD
5/31 Ricky Stangl XX Speedway
California, MO
5/30 Brian Monthieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
5/30 Kevin Nouse Port Royal Speedway
Port Royal, PA
5/29 Greg Hodnett Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
5/29 Todd Hoddick Ohsweken Speedway
Ohsweken, ON
5/29 Mike Vollbrechtt NW Focus Midget Series
Deming Speedway
Everson, WA
5/24 Tim Shaffer All Star
Freemont Speedway
Freemont, OH
5/24 Greg Hodnett Ray Tilley Classic
Selinsgrove Speedway
Selinsgrove, PA
5/24 Andy Bradley (1200) Tri-State Speedway
Haubstadt, IN
5/23 Cole Young Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
5/23 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
5/23 Dwayne Marcum Perris Auto Speedway
Perris, CA
5/22 Brian Montiethh Williams Grove Speedway Mechanicsburg, PA
5/16 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
5/16 Colby Carter Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
5/16 David Ferguson Canandaigua Motorsports Park
Canandaigua, NY
5/16 Michael Miller Southern Outlaw Sprints Southern Raceway
Milton, FL
5/15 Brady Bacon  USAC National Sprint Car Series
Gas City I-69 Speedway
Gas City, IN
5/15 Robert Sellers OCRS
Flint Creek Speedway
West Siloam Springs, OK
5/13 Greg Hodnett WoO Gettysburg Clash
Lincoln Speedway Abbottstown, PA
5/9 Greg Hodnett Port Royal Speedway
Port Royal, PA
5/9 Jeff Halligan Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
5/9 Nathan Skaggs OVSCA
Brushcreek Motorsports Complex
Peebles, OH
5/9 Kyle Miller  NWWT
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
5/9 Chase Viebrock TSCS
St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
5/9 Sean MacDonnell Castrol Raceway
Edmonton, AB
5/8 Brian Montieth Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
5/2 Brian Montieth Weldon Sterner Memorial
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
5/2 Jeff Day Superbowl Speedway
Greenville, TX
5/1 Brian Montieth Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
5/1 Sean Kirkpatrick Bedford Speedway
Bedford, PA
4/25 JJ Grasso Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
4/25 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
4/25 Tony Dowd Kennedale Speedway Park
Kennedale, TX
4/25 Cody Robbins Louisiana Bayou Sprinters
Underwood Speedway
Chatham, LA
4/25 Steve Parker Skagit Speedway
Alger, WA
4/25 Zach Newlin PA Sprint Series
Susquehanna Speedway Park
Susquehanna, PA
4/25 Sean McClelland OCRS
Lawton Speedway
Lawton, OK
4/24 Greg Hodnett All Star Circuit of Champions
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
4/24 JB Cunningham Trail Way Speedway
Hanover, PA
4/18 Parker Price-Miller All Star Circuit of Champions
Wayne County Speedway
Orrville, OH
4/18 Brady Bacon  USAC National Tour
Tri-State Speedway
Haubstadt, IN
4/18 Fred Mattox Creek County Speedway Sapulpa, OK
4/17 Stevie Smith Tommy Hinnershitz Spring Classic
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
4/12 Curt Michael URC
Bridgeport Speedway
Bridgeport, NJ
4/11 Lance Dewease Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
4/11 Greg Hodnett Port Royal Speedway
Port Royal, PA
4/11 Brady Bacon Lawrenceburg Speedway
Lawrenceburg, IN
4/11 Parker Price-Miller Fremont Speedway
Fremont, OH
4/11 Robert Sellers OCRS
Outlaw Motor Speedway
Oktaha, OK
4/10 Rodney Westhafer Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
4/4 Ryan Smith All Star Circuit of Champions
Attica Raceway Park
Attica, OH
4/4 Brian Montieth Spring Championship
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
4/4 Aaron Reutzel Bronco Raceway Park
Cleveland, TX
4/4 Aaron Ott Port Royal Speedway
Port Royal, PA
4/4 JJ Hickle Summer Thunder Series
Central Washington State Fair Raceway
Yakima, WA
4/3 Aaron Reutzel ASCS Red River
Red River Speedway
Wichita Falls, TX
3/29 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
3/27 Jeff Day RPM Speedway
Crandall, TX
3/15 Greg Hodnett Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
3/15 Chase Briscoe (1200) DuQuoin Indoor Raceway
DuQuoin, IL
3/7 Aaron Reutzel Bronco Raceway Park
Cleveland, TX
2/27 Aaron Reutzel ASCS National Tour
Bubba Raceway Park
Ocala, FL
2/22 Brady Bacon USAC National Tour
Bubba Raceway Park
Ocala, Fl
2/19 Aaron Rteutzel ASCS National
East Bay Raceway Park
Tampa, FL
2/11 Greg Hodnett All Star Circuit of Champions
Volusia Speedway Park
Barberville, FL
2/8 Chase Briscoe Open Wheel Show Down
DuQuoin, IL
2/8 Travis Rilat Tyson Perez Memorial
Borderline Raceway
Mt. Gambier, AUS
2/7 Michael Burford Michael Burford
Speedway City
Adelaide, AUS
1/15 Daniel Anderson Ruapuna Speedway
Christchurch, New Zealand
1/10 Aaron Reutzel Winter Heat Showdown
Cocopah Speedway
Somerton, AZ
1/1 Jason Scott South Island Championship
Central Motor Speedway
Queenstown, NZ
 

2014 XXX Chassis Champions

Brady Bacon and Hoffman Auto Racing headlined the 2014 campaign for XXX Sprint Cars by virtue of taking home the USAC National Points Championship along with multiple main event wins over the course of the season. XXX drivers also beat the World of Outlaws with Stevie Smith, Lance Dewease and Ryan Smith all claiming outlaw victories. Aaron Reutzel and Matt Covington also visited victory lane in their XXX chassis against the ASCS National Tour. With major race wins and championships in the USA, Canada, Great Britain, Australia and New Zealand, XXX drivers enjoyed unparalleled worldwide success this past season.

2014 Results Summary: 232 Chassis Wins; 33 Champions

 
  Fred Rahmer XXX Sprint Car Chassis   Brian Montieth XXX Sprint Car Chassis    Scotty Thiel XXX Sprint Car Chassis
 
  Fred Rahmer XXX Sprint Car Chassis   Brian Montieth XXX Sprint Car Chassis    Scotty Thiel XXX Sprint Car Chassis
 
  Fred Rahmer XXX Sprint Car Chassis   Brian Montieth XXX Sprint Car Chassis    Scotty Thiel XXX Sprint Car Chassis
 
  Fred Rahmer XXX Sprint Car Chassis   Brian Montieth XXX Sprint Car Chassis    Scotty Thiel XXX Sprint Car Chassis
 
  Fred Rahmer XXX Sprint Car Chassis   Brian Montieth XXX Sprint Car Chassis    Scotty Thiel XXX Sprint Car Chassis
 
  Fred Rahmer XXX Sprint Car Chassis   Brian Montieth XXX Sprint Car Chassis    Scotty Thiel XXX Sprint Car Chassis
 
  Fred Rahmer XXX Sprint Car Chassis   Brian Montieth XXX Sprint Car Chassis    Scotty Thiel XXX Sprint Car Chassis
 
  Fred Rahmer XXX Sprint Car Chassis   Brian Montieth XXX Sprint Car Chassis    Scotty Thiel XXX Sprint Car Chassis
 
      Brian Montieth XXX Sprint Car Chassis     
 
 

2014 XXX Chassis Wins

 
Date Driver Track/Series/Location
11/28 Aaron Reutzel Southern New Mexico Speedway
Las Cruces, NM
11/22 Brendan Quinn Sunline Speedway
Waikerie, South Australia
11/15 Greg Hodnett Susquehanna Speedway Park
Newberrytown, PA
11/8 Aaron Reutzel ASCS National Tour
Southern New Mexico Speedway
Las Cruces, NM
10/25 Ryan Smith Port Royal Speedway Port Royal, PA
10/25 Brendan Quinn Mayors Cup
Speedway City
Adelaide, South Australia
10/22 Aaron Reutzel Short Track Nationals Prelim I-30 Speedway Little Rock, AK
10/19 Curt Michael URC Grandview Speedway Bechtelsville, PA
10/18 Matt Covington Lucas Oil ASCS National Tour Devilís Bowl Speedway Mesquite, TX
10/11 Jeff Geiges Port Royal Speedway
Port Royal, PA
10/4 Zach Newlin PASS Path Valley Speedway
Spring Run, PA
9/27 Stevie Smith Kasey Kahne Dirt Classic Lincoln Speedway Abbottstown, PA
9/27 Aaron Ott 360 National Open Selinsgrove Speedway Selinsgrove, PA
9/27 Jay Cole Grays Harbor Raceway Elma, WA
9/27 Andy Bradley (1200) Bloomington Speedway Bloomington, IN
9/26 Stevie Smith Williams Grove Speedway Mechanicsburg, PA
9/26 Jimmy Christian Ocean Speedway Watsonville, CA
9/21 Brady Bacon 4 Crown Nationals
USAC National Sprint Cars
Eldora Speedway
Rossburg, OH
9/21 Curt Michael Susquehanna Speedway Park
Newberrytown, PA
9/20 Lorne Wofford ASCS SW
Tuscon International Raceway
Tuscon, AZ
9/20 Kyle Clark Creek County Speedway
Sapulpa, OK
9/20 Colby Carter Cottage Grove Speedway Cottage Grove, OR
9/20 Skylar Gee Central Alberta Raceway
Rimbey, AB
9/19 Brent Marks Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
9/18 Brady Bacon USAC National Sprint Cars
Terre Haute Action Track
Terre Haute, IN
9/13 Kyle Miller Cottage Grove Speedway Cottage Grove, OR
9/13 Mike Miller Waynesfield Raceway Park Waynesfield, OH
9/13 Eric Fisher Skagit Speedway
Alger, WA
9/12 Brian Montieth Williams Grove Speedway Mechanicsburg, PA
9/12 Ryan Hunsinger Ohsweken Speedway Ohsweken, ON Canada
9/11 Ryan Bowers Sprint Invaders
Farley Speedway
Farley, IA
9/6 Duncan Panton European Championship
Warneton Speedway Warneton-Ploegstart, Belgium
9/6 Dave Ekern I-90 Speedway
Hartford, SD
9/6 Billy Aton Petaluma Speedway Petaluma, CA
9/6 Jeff Geiges NERS
New Egypt Speedway
New Egypt, NJ
9/6 Ryan Bowers UMSS
Cedar Lake Speedway
New Richmond, WI
9/6 Kyle Miller Cottage Grove Wingless Nationals
NWWT
Cottage Grove Speedway Cottage Grove, OR
9/5 Stevie Smith All Star Circuit of Champions
Port Royal Speedway
Port Royal, PA
9/5 Danny Varin CRSA
Albany Saratoga Speedway Malta, NY
8/31 Jerry Richert Jr UMSS Mighty Axe Nationals North Central Speedway Brainerd, MN
8/31 Jared Peterson Grays Harbor Raceway Elma, WA
8/31 Matt Covington ASCS National
Jackson Sprint Car Nationals
8/31 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
8/30 Rick Wilson Southern Ontario Sprints Brighton Speedway Brighton, ON Canada
8/30 Ryan Bowers UMSS
North Central Speedway
Brainerd, MN
8/30 Mike Miller Waynesfield Raceway Park Waynesfield, OH
8/30 Mickey Walker Creek County Speedway Sapulpa, OK
8/30 Nick Daywalt (DLX 1200) Wilmot Raceway
Wilmot, WI
8/28 Zach McCabe Skagit Speedway
Alger, WA
8/23 Brian McClelland OCRS
Southern Oklahoma Speedway
Ardmore, OK
8/23 Barry Martinez Skagit Speedway
Alger, WA
8/23 Dustin Purdy CRSA
Five Mile Point Speedway
Kirkwood, NY
8/23 Shayle Bade Eagle Raceway
Eagle, NE
8/23 David Ferguson Canandaigua Motorsports Park
Canandaigua, NY
8/16 Jake Williams SCONE
Bear Ridge Speedway
Bradford, VT
8/16 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
8/16 Eric Lutz I-90 Speedway
Hartford, SD
8/16 Mike Bonneau USAC SW
Dodge City Raceway Park
Dodge City, KS
8/15 Brent Marks Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
8/15 Jimmy Christian Ocean Speedway Watsonville, CA
8/15 Sean MacDonnell Castrol Raceway
Edmonton, AL
8/15 Nathan Skaggs COVSCA
Midway Speedway
Crooksville, OH
8/14 Brady Bacon USAC SW
Creek County Speedway
Sapulpa, OK
8/10 John Braim Americaís Motorsports Park
Clearfield, PA
8/9 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
8/9 Lance Dewease Port Royal Speedway
Port Royal, PA
8/9 Ryan Bowers UMSS
Ogilvie Raceway
Ogilvie, MN
8/9 Nathan Skaggs OVSCA
West Virginia Motor Speedway
Parkersburg, WV
8/9 Tristin Thomas NW USAC HPD Midgets
Sunset Speedway
Banks, OR
8/9 Cory Samuelson Skagit Speedway
Alger, WA
8/9 Lance Dewease Port Royal Speedway
Port Royal, PA
8/8 Ryan Hunsinger Ohsweken Speedway
Oshweken, ONT
8/2 Brent Marks Living Legends Dream Race
Port Royal Speedway
Port Royal, PA
8/2 Scotty Thiel IRA
Beaver Dam Raceway
Beaver Dam, WI
8/2 Steve Parker Skagit Speedway
Alger, WA
8/2 Tristin Thomas NW USAC HPD Midgets
Skagit Speedway
Alger, WA
8/2 Mitchell Moore I-35 Speedway
Winston, MO
8/2 Duncan Panton UK Sprint Car Dirt Championship
Coventry Stadium
Coventry, Warwickshire, UK
8/2 Kyle Clark Creek County Speedway Sapulpa, OK
8/1 Danny Varin CRSA
Albany Saratoga Speedway
Malta, NY
8/1 Derek Holmwood (DLX 1200) Deming Speedway
Deming, WA
8/1 Dougie James NW USAC HPD Midgets
Deming Speedway
Deming, WA
7/27 Shaylee Bade Beatrice Speedway Beatrice, NE
7/26 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
7/26 Brent Marks Port Royal Speedway
Port Royal, PA
7/25 Brent Marks Ohsweken Speedway
Ohsweken, ON Canada
7/25 Wayne Johnson Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
7/25 Trever Kirkland ASCS Frontier
Gallatin Speedway
Belgrade, MT
7/25 Mickey Walker Creek County Speedway
Sapulpa, OK
7/19 Lance Dewease World of Outlaws
Williams Grove Summer Nationals
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
7/19 Brent Bates Creek County Speedway
Sapulpa, OK
7/18 Kade Morton OCRS
Humboldt Speedway
Humboldt, KS
7/18 Mickey Walker ASCS Sooner
Creek County Speedway
Sapulpa, OK
7/16 Matt Covington Gillette Thunder Speedway Gillette, WY
7/12 Lance Dewease Lincoln Speedway Abbottstown, PA
7/12 Jack Sodeman Pittsburgh PA Motor Speedway
Pittsburgh, PA
7/12 Jesse Thistle NWWT
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
7/12 Scotty Thiel UMSS Open Wheel Nationals
St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
7/12 Zach McCabe Skagit Speedway
Alger, WA
7/12 Kevin Daywalt (DLX 1200) Wilmot Raceway
Wilmot, WI
7/12 Sean MacDonnell Castrol Raceway
Edmonton, AB
7/12 Chris Myers OVSCA
Ohio Valley Speedway
Lubeck, WV
7/12 Jimmy Crawford Ventura Raceway
Ventura, CA
7/11 Stevie Smith Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
7/11 Dain Naida Ohsweken Speedway
Ohsweken, ON
7/11 Ryan Hunsinger Ohsweken Speedway
Ohsweken, ON
7/11 Shawn Sander ASCS West Texas 305
El Paso Speedway Park
El Paso, TX
7/11 Chris Myers OVSCA
I-77 Speedway
Ripley, WV
7/6 Brent Marks PA Speedweek Round 8
Selinsgrove Speedway
Selinsgrove, PA
7/5 Sheldon Haudenschild All Star Circuit of Champions
Wayne County Speedway
Orrville, OH
7/5 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
7/5 Nick Daywalt
(DLX 1200)
Wilmot Raceway
Wilmot, WI
7/5 Duncan Panton UK Sprint Cars
Coventry Stadium
Coventry, Warwickshire, UK
7/4 Bill Badger Perris Auto Speedway
Perris, CA
7/4 Kevin Ingle Black Hills Speedway
Rapid City, SD
7/4 Stevie Smith Mitch Smith Memorial
(PA Speedweek Round 6)
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
7/1 Colin Baker ASCS
NW Coos Bay Speedway
Coos Bay, OR
6/29 Brady Bacon The Triple X 40
PA Speedweek Round 3
Path Valley Speedway
Spring Run, PA
6/29 Aaron Reutzel ASCS Sooner
81 Speedway
Park City, KS
6/29 Justin Henderson Husetís Speedway
Brandon, SD
6/28 Kyle Moody Kevin Gobrecht Memorial
PA Speedweek Round 2
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
6/28 John Braim Americaís Motorsports Park
Clearfield, PA
6/28 Mike Miller Waynesfield Raceway Park
Waynesfield, OH
6/21 J Kinder Knoxville Raceway Knoxville, IA
6/21 Curt Michael URC Grandview Speedway Bechtelsville, PA
6/21 Colin Baker Cottage Grove Speedway Cottage Grove, OR
6/21 Jack Sodeman Mercer Raceway Park Mercer, PA
6/21 JJ Hickle Grays Harbor Raceway Elma, WA
6/21 Dave Ekern I-90 Speedway
Hartford, SD
6/21 John Braim Americaís Motorsports Park Clearfield, PA
6/21 Steve Parker Skagit Speedway
Alger, WA
6/21 Justin Sturch I-30 Speedway Little Rock, AR
6/20 Brian Montieth Williams Grove Speedway Mechanicsburg, PA
6/20 Brandon Matus Lernerville Speedway Sarver, PA
6/20 Chance Morton OCRS West Siloam Speedway Colcord, OK
6/14 Derek Cottrell OCRS
Tri-State Speedway Pocola, OK
6/14 Mark Watkins PASS
Port Royal Speedway
Port Royal, PA
6/14 Kevin Darling URC
Winchester Speedway Winchester, VA
6/14 Bill Badger Perris Auto Speedway
Perris, CA
6/13 Ryan Hunsinger Ohsweken Speedway
 Ohsweken, Ontario
6/13 JJ Hickle ASCS NW
Cottage Grove Speedway Cottage Grove, OR
6/13 Zac Taylor URSS
Red Willow Co Speedway McCook, NE
6/13 Jimmy Christian Ocean Speedway Watsonville, CA
6/8 Tyler Thomas POWRI
Belle-Clair Speedway
Belleville, IL
6/7 Brady Bacon USAC Sprint Cars
Port Royal Speedway
Port Royal, PA
6/7 Brian Briton Sydney Speedway
Granville, NSW Australia
6/7 John Braim Americaís Motorsports
Park Clearfield, PA
6/7 Aaron Ott Jack Gunn Memorial
URC
Selinsgrove Speedway
Selinsgrove, PA
6/7 J.J. Grasso Gohn Memorial
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
6/7 Skylar Gee Castrol Raceway
Edmonton, Alberta
6/7 Cory Samuelson Skagit Speedway
Alger, WA
6/7 Brent Rees (1200) RMLSA
I-76 Speedway
Fort Morgan, CO
6/6 Aaron Ott URC
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
6/6 Ricky York Creek County Speedway
Sapulpa, OK
5/31 Brian Montieth Hilly Rife Memorial
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
5/31 Alex Pettas ASCS SW
Central Arizona Speedway
Casa Grande, AZ
5/31 Mike Miller BOSS
Waynesfield Raceway Park
Waynesfield, OH
5/31 Jayme Barnes Skagit Speedway
Alger, WA
5/25 Curt Michael URC
Grandview Speedway
Bechtelsville, PA
5/24 Jerry Richert Jr UMSS
Rice Lake Speedway
Rice Lake, WI
5/24 Brock Lemley Skagit Speedway
Alger, WA
5/24 James Bundy Skagit Speedway
Alger, WA
5/24 Jesse Thistle Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
5/24 Nick Daywalt (DLX 1200) Wilmot Raceway
Wilmot, WI
5/23 Mike Miller BOSS
Raceway 7
Conneaut, OH
5/23 Ryan Hunsinger Ohsweken Speedway
Ohsweken, Ontario Canada
5/23 Jerry Richert Jr UMSS
St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
5/23 Stevie Smith Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
5/23 Fred Mattox Creek County Speedway
Sapulpa, OK
5/19 Kyle Daywalt (DLX 1200) Wilmot Raceway
Wilmot, WI
5/18 Mikey Kruchka Southern Ontario Sprints
New Humberstone Speedway
Port Colborne, ON
5/17 Zach Newlin PASS
Path Valley Speedway
Spring Run, PA
5/17 Brian McClelland OCRS
Salina Highbanks Speedway
Salina, OK
5/17 Lance Norick ASCS Southwest
Arizona Speedway
Queen Creek, AZ
5/17 Fred Mattox Creek County Speedway
Sapulpa, OK
5/14 Stevie Smith WoO
Lincioln Speedway
Abbottstown, PA
5/10 Aaron Reutzel I-30 Speedway
Little Rock, AR
5/10 Zac Taylor URSS
Dodge County Raceway Park
Dodge City, KS
5/10 Brent Bates Creek County Speedway
Sapulpa, OK
5/10 Dustin Woods Sprint Series of Texas
Abilene Speedway
Abilene, TX
5/10 Andre Layfield BOSS
Wayne County Speedway
Orrville, OH
5/9 Aaron Reutzel ASCS Sooner Region
Creek County Speedway
Sapulpa, OK
5/4 Lance Dewease Susquehanna Speedway Park
Newberrytown, PA
5/3 Jim Siegel Weldon Sterner Memorial
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
5/3 J Kinder Knoxville Raceway
Knoxville, IA
5/3 Colin Baker NWWT
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
5/2 Aaron Reutzel Lucas Oil ASCS National Tour
Outlaw Motorsports Park
Muskogee, OK
4/26 Jack Sodeman Mercer Raceway
Mercer, PA
4/26 Daniel Thomas New Zealand Six Shooter Championship
Baypark Speedway
Tauranga, New Zealand
4/26 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
4/26 Zach Newlinr PASS
Susquehanna Speedway Park
York Haven, PA
4/26 Zach McCabe Skagit Speedway
Alger, WA
4/26 Rob Feeney (DLX 1200) Marion County Speedway
Ocala, FL
4/25 Brent Bates Creek County Speedway
Sapulpa, OK
4/21 Duncan Panton Warneton Speedway
Warneton-Ploegstart, Belgium
4/20 Duncan Panton Warneton Speedway
Warneton-Ploegstart, Belgium
4/19 Aaron Reutzel Nolan Wren Memorial
Gator Motorplex
Willis, TX
4/19 Dustin Woods Kennedale Speedway Park
Kennedale, TX
4/19 Brent Bates Creek County Speedway
Sapulpa, OK
4/19 John Braim Port Royal Speedway
Port Royal, PA
4/18 Brady Bacon MOWA
Tri-City Speedway
Pontoon Beach, IL
4/18 Mitchell Moore WAR
Callaway Raceway
Fulton, MO
4/16 Carson McCarl Sprint Invaders
Southern Iowa Speedway
Oskaloosa, IA
4/12 Tyler Lebo PASS
Susquehanna Speedway Park
York Haven, PA
4/12 Aaron Reutzel ASCS National
I-30 Speedway
Little Rock , AR
4/12 Jeremy Burt Marysville Raceway Park
Marysville, CA
4/11 Brent Bates Creek County Speedway
Sapulpa, OK
4/5 Jim Siegel Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
4/4 Fred Mattox Creek County Speedway
Sapulpa, OK
3/30 Jac Haudenschild Sprint Invaders
34 Raceway
Burlington, IA
3/30 Brian McClelland Creek County Speedway
Sapulpa, OK
3/29 Daniel Thomas King Country Six Shooter Champs
Kihikihi Speedway
Te Awamutu, New Zealand
3/29 Mitchell Moore WAR
Lebanon-Midway Speedway
Lebanon, MO
3/22 John McAfee Gator Motorplex
Willis, TX
3/22 Daniel Anderson Central Motor Speedway
Cromwell, NZ
3/15 Daniel Thomas Western Springs Speedway
Auckland, NZ
3/15 Adam Wilt Icebreaker 30
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
3/9 Daniel Anderson Ruapuna Speedway
Christchurch, New Zealand
3/7 Daniel Thomas Waikaraka Park Raceway
Auckland, New Zealand
2/22 Brady Bacon USAC National Tour Bubba Raceway Park Ocala, Fl
2/22 Wayne Johnson Ronald Laney Memorial King of the 360s
East Bay Raceway Park
Tampa, FL
2/22 Sam Putland Speedway City
Adelaide, South Australia, Australia
2/21 Wayne Johnson Ronald Laney Memorial King of the 360s
East Bay Raceway Park
Tampa, FL
2/20 Parker Price-Miller East Bay Raceway
East Bay, FL
2/8 Travis Rilat Tyson Perez Memorial Borderline Raceway Mt. Gambier, AUS
1/31 Jason Scott South Island Sprintcar Championship
Riverside Speedway
Invercargill, NZ
1/24 Brady Bacon USAC SW
Canyon Speedway
Peoria, AZ
1/20 Jamie Larson Gold Cup
Ruapuna Speedway
Christchurch, NZ
1/15 Daniel Anderson Ruapuna Speedway Christchurch, New Zealand
1/4 Kane Newcombe Southern 500 Speedway
Portland, Victoria AU
1/1 Andy Erksine Central Motor Speedway
Cromwell, New Zealand
 

2013 XXX Chassis Champions

The signature season of a sprint car legend was the narrative for Triple X in 2013. Fred Rahmer put on the performance of a lifetime in his farewell tour in Central PA, winning the Williams Grove National open, the Jack Gunn Memorial and track titles for The Grove, Lincoln Speedway and the Central PA 410 point series, all in his first season with new car owner Rob Sell in the 20s XXX. Coast to coast and border to border, XXX chassis dominated, with track titles coming up and down the west coast, through the midwest and all over the eastern seaboard. Not to mention championships in Canada, New Zealand and Australia.

2013 Results Summary: 224 Chassis Wins; 26 Champions

 
  Fred Rahmer XXX Sprint Car Chassis   Brian Montieth XXX Sprint Car Chassis    Scotty Thiel XXX Sprint Car Chassis
 
  Mike Boston XXX Sprint Car Chassis   Jack Sodeman XXX Sprint Car Chassis    Jason Scott XXX Sprint Car Chassis
 
  Sean Becker XXX Sprint Car Chassis   Kelsey Carpenter XXX Sprint Car Chassis    Adam Trimble XXX Sprint Car Chassis
 
  Matt Covington XXX Sprint Car Chassis   Rob Lindsey XXX Sprint Car Chassis    Adam Wakeling XXX Sprint Car Chassis 
 
  Niki Young XXX Sprint Car Chassis   Steve Parker XXX Sprint Car Chassis    Jamie Larson XXX Sprint Car Chassis 
 
  JJ Grasso XXX Sprint Car Chassis   Dean Brindle XXX Sprint Car Chassis    Kyle Miller XXX Sprint Car Chassis 
 
  Brendan Quinn XXX Sprint Car Chassis   Zac McCabe XXX Sprint Car Chassis    Rocky Borys XXX Sprint Car Chassis 
 
  Rodney Henderson XXX Sprint Car Chassis   Jay Cole XXX Sprint Car Chassis    Duncan Panton XXX Sprint Car Chassis 
 
  Trevor Turnbull XXX Sprint Car Chassis   Daniel Thomas XXX Sprint Car Chassis     
 

2013 XXX Chassis Wins

 
Date Driver Track/Series/Location
11/24 Adam Wakeling (Non-Wing) Kihikihi Speedway
12/30 Jason Scott Central Motor Speedway
Cromwell, New Zealand
12/21 Neil Hunnibell (Non-Wing) Waikaraka Park Speedway
Onehunga, New Zealand
12/21 Daniel Thomas (Non-Wing) Waikaraka Park Speedway
Onehunga, New Zealand
11/23 Daniel Thomas (Non-Wing) Kihikihi Speedway
Kihikihi Township, NZ
11/16 Derek Sell Susquehanna Speedway Park
Newberrytown, PA
11/16 Daniel Thomas (Non-Wing) Auckland Six Shooter Championship
Waikaraka Park Raceway
Auckland, NZ
11/3 Cody Gardner USCS
Riverside International Speedway
West Memphis, AR
11/2 Jason Scott War of Wings
Ruapuna Speedway
Christchurch, New Zealand
11/1 Daniel Thomas (Non-Wing) Fast Time Racing Six Shooter Series
Kihikihi Speedway
Kihikihi Township, NZ
10/26 Jac Haudenschild Atomic Speedway
Chillicothe, OH
10/26 Jamie Larsen Western Springs Speedway
Auckland, New Zealand
10/23 Cody Gardner I-30 Speedway
Little Rock, AR
10/19 Niki Young Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
10/19 Cody Baker (Non-Wing) Valley Speedway
Grain Valley, MO
10/18 Brian Montieth Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
10/12 Brady Bacon (Non-Wing) BOSS
Eldora Speedway
Rossburg, OH
10/12 Brian Montieth Kenny Weld Memorial
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
10/12 Rob Feeney (DLX 1200) Marion County Speedway
Ocala, FL
10/12 Eddie Gallagher Riverside International Speedway
West Memphis, AR
10/12 Jamie Larson Palmerston North Speedway
Palmerston North, New Zealand
10/6 Adam Trimble URSS
Decatur County Speedway
Oberlin, KS
10/5 Fred Rahmer WoO National Open
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
10/5 Sean Becker Marysville Raceway Park
Marysville, CA
10/4 John Ricketts Kennedale Speedway Park
Kennedale, TX
9/28 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
9/28 Kirk Jeffries (non-wing) BOSS
Pittsburg Motor Speedway
McDonald, PA
9/28 Rob Feeney (1200) Marion County Speedway
Ocala, FL
9/28 Rob Feeney (1200) Marion County Speedway
Ocala, FL
9/27 Rodney Henderson Mountain Creek Speedway
Grand Prairie, TX
9/21 Danny Varin CRSA
I88 Speedway
Afton, NY
9/21 Cody Gardner Riverside International Speedway
West Memphis, AR
9/21 Eric Lutz I-90 Speedway
Hartford, SD
9/14 Sean Becker Petaluma Speedway,
Petaluma, CA
9/14 Danny Varin CRSA
Fonda Speedway
Fonda, NY
9/14 Rob Feeney (1200) Marion County Speedway
Ocala, FL
9/14 Sean MacDonnell Castrol Raceway
Edmonton, AB Canada
9/14 Doug Heck (non-wing) Paragon Speedway
Paragon, IN
9/14 JJ Hicklel Grays Habour Raceway
Elma, WA
9/14 Jimmy Crawford (non-wing) Perris Auto Speedway
Perris, CA
9/14 Steve Parker Skagit Speedway
Alger, WA
9/14 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
9/13 Scotty Thiel Oshkosh Speedway
Oshkosh, WI
9/7 Scotty Thiel Plymouth Dirt Track
Plymouth, WI
9/7 Christopher Bell Fremont Speedway
Fremont, OH
9/7 Fred Mattox Creek County Speedway
Sapulpa, OK
9/7 Jack Sodeman Mercer Raceway Park
Mercer, PA
9/6 Wayne Johnson Ohsweken Speedway
Ohsweken, ON
9/6 Danny Varin CRSA
Albany Saratoga Speedway
Albany, NY
9/6 Cody Baker (Non-Wing) Valley Speedway
Grain Valley, MO
9/2 Jerry Richert Jr UMSS
Granite City Speedway
Sauk Rapids, MN
9/2 Kenny Rutz Grays Harbor Raceway
Elma, WA
9/1 Brian Montieth Billy Kimmel Memorial
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
9/1 Scotty Thiel Mighty Axe Nationals
UMSS
North Central Speedway
Brainerd, MN
9/1 Kenny Rutz Grays Harbor Raceway
Elma, WA
9/1 Duncan Pantonz European Championship
Warneton Speedway
Warneton-Ploegstart, Belgium
9/1 Kyle Miller (Non-Wing) Non-Wing Nationals
NWWT
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
8/31 Zach McCabe Sportsman Sprint Showdown
Skagit Speedway
Alger, WA
8/31 Fred Mattox OCRS
Caney Valley Speedway
Caney, KS
8/31 Mike Boston Eagle Raceway
Eagle, NE
8/31 John Ricketts Baton Rouge Raceway
Baton Rouge, LA
8/31 Matt Covington ASCS Lone Star
Abilene Speedway
Abilene, TX
8/31 Kyle Miller NWWT
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
8/30 Fred Rahmer Jack Gunn Memorial
Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
8/30 John Ricketts Mountain Creek Speedway
Grand Prairie, TX
8/30 Cody Baker (Non-Wing) Valley Speedway
Grain Valley, MO
8/30 Jack Sodeman Jr Lernerville Speedway
Lernerville, PA
8/29 Zach McCabe Sportsman Showdown Prelim
Skagit Speedway
Alger, WA
8/24 Fred Rahmer Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
8/24 Chad Goff (Non-Wing) WAR
Lebanon Midway Speedway
Lebanon, MO
8/24 Steve Parker Skagit Speedway
Alger, WA
8/24 Adam Trimble URSS
Phillips County Raceway
Holyoke, CO
8/24 Doug Heck (Non-Wing) Paragon Speedway
Paragon, IN
8/24 Jeremy Burt Marysville Raceway Park
Marysville, CA
8/23 Kyle Spry Valley Speedway
Grain Valley, MO
8/23 Mikey Kruchka Ohsweken Speedway
Ohsweken, ON
8/22 Danny Smith (Non-Wing) USAC Southwest Sprint Cars
Creek County Speedway
Sapulpa, OK
8/20 JJ Grasso Jersey Rush
New Egypt Speedway
New Egypt, NJ
8/20 Jack Sodeman Lou Blaney Memorial
Sharon Speedway
Hartford, OH
8/18 Michael Fischesser (Non-Wing) Ontario Topless Sprints
Eriez Speedway
Hammett, PA
8/17 Aaron Middaugh (Non-Wing) BOSS
Sharon Speedway
Hartford, OH
8/17 Adam Wilt Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
8/17 Derrick Bowersox Susquehanna Speedway Park
Newberrytown, PA
8/17 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
8/16 Jac Haudenschild Wayne County Speedway
Orrville, OH
8/16 Dustin Purdy CRSA
I-88 Speedway
Afton, NY
8/16 Mikey Kruchka SOS
Ohsweken Speedway
Ohsweken, ONT
8/10 Brian Montieth Brandon Little Memorial
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
8/10 Trevor Turnbull Xtreme Cup
Castrol Raceway
Edmonton, AB
8/10 Doug Heck (Non-Wing) Paragon Speedway
Paragon, IN
8/10 Colton Heath Riverside International Speedway
West Memphis, AR
8/10 Cody Gardner Skagit Speedway
Alger, WA
8/10 ďWildĒ Bill Winsley (Non-Wing) NWWT
Sunset Speedway
Banks, OR
8/10 Danny Mumaw Wayne County Speedway
Orrville, OH
8/3 Mike Boston Eagle Raceway
Eagle, NE
8/3 Duncan Panton Coventry Dirt Ė Brandon Stadium
Brandon, Coventry United Kingdom
7/28 Zac Taylor URSS
Fairgrounds Speedway
Liberal, KS
7/27 Matt Covington ASCS Sooner
West Siloam Speedway
West Siloam Springs, OK
7/27 Cody Gardner I-30 Speedway
Little Rock, AR
7/27 Kyle Miller (Non-Wing) NWWT
Willamette Speedway
Lebanon, OR
7/27 Scott Vanmannen I-90 Speedway
Hartford, SD
7/27 Larry Gibson (Non-Wing) Canyon Speedway Park
Peoria, AZ
7/26 Kyle Miller (Non-Wing) NWWT
Willamette Speedway
Lebanon, OR
7/26 Danny Mumaw Wayne County Speedway
Orrville, OH
7/20 Kyle Miller (Non-Wing) NWWT
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
7/20 Danny Lasoski Knoxville Raceway
Knoxville, IA
7/20 Fred Mattox Creek County Speedway
Sapulpa, OK
7/19 Kyle Miller (Non-Wing) NWWT
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
7/19 Jeff Day RPM Speedway of Texas
Crandall, TX
7/19 Danny Mumaw Wayne County Speedway
Orrville, OH
7/18 Johnny Parsons III (Non-Wing) TSCS
St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
7/13 Kyle Miller (Non-Wing) NWWT
Grays Harbor Raceway
Elma, WA
7/13 Jack Sodeman) Mercer Raceway Park
Mercer, PA
7/13 Chad Goff (Non-Wing) Lebanon Midway Speedway
Lebanon, MO
7/13 Steve Parker Skagit Speedway
Alger, WA
7/12 Kyle Miller (Non-Wing) NWWT
Grays Harbor Raceway
Elma, WA
7/12 Jeff Pellersells (Non-Wing) St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
7/6 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
7/6 Mike Boston Eagle Raceway
Eagle, NE
7/6 Duncan Panton Coventry Dirt Ė Brandon Stadium
Brandon, Coventry United Kingdom
7/6 Zach McCabe Skagit Speedway
Alger, WA
7/5 Aaron Reutzel ASCS Gulf South
Texana Raceway Park
Edna, TX
7/5 Jack Sodeman Jr (Non-Wing) BOSS
Lernerville Speedway
Sarver, PA
6/29 Scotty Thiel UMSS
St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
6/29 Mike Boston Eagle Raceway
Eagle, NE
6/29 Zach McCabe Skagit Speedway
Alger, WA
6/29 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
6/28 Danny Smith (Non-Wing) OCRS
Brill Motor Speedway
Meeker, OK
6/28 Kevin Ingle Black Hills Speedway
Rapid City, SD
6/28 Chad Shields (Non-Wing) Valley Speedway
Grain Valley, MO
6/23 Bill Winsley (Non-Wing) NWWT
Sunset Speedway
Banks, OR
6/22 Danny Smith OCRS
Outlaw Motorsports Park
Wainwright, OK
6/22 Mike Boston Eagle Raceway
Eagle, NE
6/22 Fred Mattox Brill Motor Speedway
Meeker, OK
6/22 Brady Bacon (Non-Wing) USAC National Sprint Cars
I-96 Speedway
Lake Odessa, MI
6/21 Brent Marks Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
6/21 Cody Baker (Non-Wing) Valley Speedway
Grain Valley, MO
6/21 Jack Sodeman Lernerville Speedway
Sarver, PA
6/21 Mike Burkin (Non-Wing) MTS
Tri City Motor Speedway
Auburn, MI
6/21 Chris Myers OVSCA
Skyline Speedway
Stewart, OH
6/16 Duncan Panton (Asphalt) 2013 Long Track Championship
Lydden Hill Long Track
Location: Wooten, Cantebury United Kingdom 
6/16 Chad Layton Susquehanna Speedway Park
Susquehanna, PA
6/16 Brock Lemley Skagit Speedway
Alger, WA
6/16 Steve Parker Skagit Speedway
Alger, WA
6/15 Niki Young Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
6/15 Fred Mattox Creek County Speedway
Sapulpa, OK
6/15 Mike Boston Eagle Raceway
Eagle, NE
6/15 Duncan Panton (Asphalt) 2013 English Championship
Lydden Hill Long Track
Wooten, Cantebury United Kingdom
6/14 Brian Van Meveren (Non-Wing) TSCS
St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
6/14 Brock Lemley (DLX 1200) Deming Speedway
Deming, WA
6/9 Brian McClelland (Non-Wing) OCRS
West Siloam Speedway
Colcord, OK
6/8 Fred Rahmer Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
6/8 Aaron Reutzel iASCS Gulf South
Texas Thunder Speedway
Killeen, TX
6/8 Zach McCabe Skagit Speedway
Alger, WA
6/8 Kyle Miller (Non-Wing) Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
6/8 Fred Mattox Brill Motor Speedway
Meeker, OK
6/8 J Kinder Knoxville Raceway
Knoxville, IA
6/8 Cody Baker (Non-Wing) Valley Speedway
Grain Valley, MO
6/7 Zac Taylor URSS
McCook Speedway
McCook, NE
6/1 Zach Newlin PASS
Path Valley Speedway
Spring Run , PA
6/1 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
6/1 Evan Margeson Grays Harbor Raceway
Elma, WA
6/1 Jared Peterson NW USAC Ignite Midgets
Grays Harbor Raceway
Elma, WA
5/26 Brent Marks Selinsgrove Speedway
Selinsgrove, PA
5/26 Aaron Reutzel ASCS Gulf South
South Texas Speedway
Corpus Christi, TX
5/26 Scott Kreutterl Patriot Sprint Tour
Eriez Speedway
Hammett, PA
5/25 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
5/25 Chance Morton OCRS
Caney Valley Speedway
Caney, KS
5/25 Steve Parker Skagit Speedway
Alger, WA
5/24 Sheldon Haudenschild (Non-Wing) BOSS Sprints
Wayne County Speedway
Orrville, OH
5/24 Scotty Thiel UMSS
St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
5/24 Nick Guernsey Lincoln Fairgrounds Speedway
Lincoln, IL
5/24 Kevin Ingle Black Hills Speedway
Rapid City, SD
5/18 J Kinder Knoxville Raceway
Knoxville, IA
5/18 Fred Mattox Brill Motor speedway
Meeker, OK
5/18 Brock Lemley Skagit Speedway
Alger, WA
5/17 Matt Covington ASCS Sooner
Thunderbird Speedway
Muskogee, OK
5/11 Brent Marks Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
5/11 Jeremy Burt Marysville Raceway Park
Marysville, CA
5/11 Rocky Borys Castrol Raceway Park
Edmonton, AB
5/11 Mike Boston Elko Speedway
Elko, MN
5/11 Johnny Parsons III (Non-Wing) Eagle Raceway
Eagle, NE
5/11 Sterling Kane (Non-Wing) Sunset Speedway Park
Banks, OR
5/4 Brian Montieth Weldon Sterner Memorial
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
5/4 JB Cunningham Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
5/4 Jeremy Burt Marysville Raceway Park
Marysville, CA
5/4 Brock Lemley Skagit Speedway
Alger, WA
5/4 Kyle Miller (Non-Wing) NWWT
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
5/4 Zach McCabe Skagit Speedway
Alger, WA
5/4 Mike Herring SST
Abilene Speedway
Abilene, TX
5/3 Danny Mumaw Wayne County Speedway
Orrville, OH
5/1 Duncan Panton (Asphalt) Warneton Speedway
Warneton-Ploegstart, Belgium
4/27 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
4/27 Danny Smith Creek County Speedway
Sapulpa, OK
4/27 Danny Varin CRSA
Fonda Speedway
Fonda, NY
4/27 Barry Crane URSS
Fairgrounds Speedway
Liberal, KS
4/27 Niki Young Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
4/20 Brock Lemley Skagit Speedway
Alger, WA
4/20 Zach McCabe Skagit Speedway
Alger, WA
4/20 JJ Hickle Grays Harbor Raceway
Elma, WA
4/20 Aaron Reutzel ASCS Gulf South
Gator Motorplex
Willis, TX
4/14 Fred Rahmer Susquehanna Speedway Park
Newberrytown, PA
4/13 Brian McClelland Creek County Speedway
Sapulpa, OK
4/13 Cody Gardner I-30 Speedway
Little Rock, AR
4/12 Kade Morton OCRS
Thunderbird Speedway
Muskogee, OK
4/6 Fred Rahmer Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
4/6 Sheldon Haudenschild Attica Raceway Park
Attica , OH
4/6 Jeremy Burt Marysville Raceway Park
Marysville , CA
3/30 Brent Marks Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
3/29 Fred Rahmer Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
3/22 Nick Larson (Non-Wing) Ocean Speedway
Watsonville, CA
3/9 Brent Marks Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
3/9 Brendan Quinn Lord Mayors Cup
Speedway City
Adelaide, South Australia
3/2 Aaron Reutzelr ASCS Gulf South
Battleground Speedway
Highlands, TX
3/2 Sean Beckert ISherm Toller Memorial
Marysville Raceway Park
Marysville, CA
2/23 Brian Montieth Icebreaker 30
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
2/23 Jason Scott War of Wings
Riverside Speedway
Invercargill, New Zealand
2/23 Koty Adams IRPM Speedway of Texas
Crandall, TX
2/18 Adam Wakeling Northland Six Shooter Championship
Whangarei Speedway
Whangarei, , New Zealand
2/16 Dean Brindle BayChamps
Baypark Speedway
Tauranga, New Zealand
2/9 Brendan Quinn South Australia 360 Championship
Speedway City
Adelaide, South Australia
2/2 Jason Scott South Island Sprint Car Championship
Ruapuna Speedway
Christchurch, New Zealand
1/19 Ryan Jones Speedway City
Adelaide, SA Australia
1/2 Dean Brindle Baypark Speedway
Tauranga, NZ
 

2012 XXX Chassis Champions

Triple X Sprint Cars were on fire early in 2012, and maintained the momentum all through the year en route to our biggest season yet. Danny Lasoski set the tone early, dominating Florida Speedweeks in his XXX with four wins in two weeks to start the season, including a WoO triumph on 2/18. Countless wins and championships followed, with Brady Bacon taking ASCS National Wins and winning the first Knoxville Non Wing Nationals. Cody Baker also added an ASCS National Win, and the season capped off with Doug Esh taking the Tuscarora 50 for Dick & Leslie Leach as well as Sean Becker winning the Calistoga 75th Anniversary race.

2012 Results Summary: 267 Chassis Wins; 20 Champions

 
  Doug Esh XXX Sprint Car Chassis   Chris Donnelly XXX Sprint Car Chassis    Sean Becker XXX Sprint Car Chassis
 
  Brian Montieth XXX Sprint Car Chassis   David Ferguson XXX Sprint Car Chassis    Kyle Miller XXX Sprint Car Chassis
 
  JJ Hickle XXX Sprint Car Chassis   Cody Gardner XXX Sprint Car Chassis    Wild Bill Winsley XXX Sprint Car Chassis
 
  Trever Turnbull XXX Sprint Car Chassis   Steven Parker XXX Sprint Car Chassis    Brad Ryun XXX Sprint Car Chassis
 
  Drew MacDonnell XXX Sprint Car Chassis   Colton Heath XXX Sprint Car Chassis    Sean McKeever XXX Sprint Car Chassis
 
  Jay Waugh XXX Sprint Car Chassis   Ryan Jones XXX Sprint Car Chassis    Jeff Judd XXX Sprint Car Chassis
 
  Barry Martinez XXX Sprint Car Chassis    Austen Wheatley XXX Sprint Car Chassis
 

2012 XXX Chassis Wins

 
Date Driver Track/Series/Location
11/24 Adam Wakeling (Non-Wing) Kihikihi Speedway
Hamilton, NZ
11/15 Brady Bacon Western World Championship Prelim Night
ASCS National Tour
Canyon Speedway Park
Peoria, AZ
10/27 Luke Hall (Non-Wing) Eldora Speedway
Rosston, OH
10/27 Sean Becker 75th Anniversary $15,000 To Win Race
Calistoga Speedway
Calistoga, CA
10/20 AJ McTaggart (1200) Sydney Speedway
Granville, NSW Australia
10/6 Niki Young Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
10/6 Ryan Partin Ogelthorpe Speedway Park
Pooler, GA
10/6 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
10/6 Derrik Ortega ASCS Southwest
Canyon Speedway
Peoria, AZ
9/28 Brady Bacon ASCS National Tour
Lucas Oil Speedway
Wheatland, MO
9/28 JJ Hickle Grays Harbor Raceway
Elma, WA
9/28 Kenny Rutz Skagit Speedway
Alger, WA
9/22 Kyle Miller (non-wing) NWWT
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
9/22 Travis Rilat ASCS Gulf South
Battleground Speedway
Highlands, TX
9/22 Matt Covington ASCS Sooner
Creek County Speedway
Sapulpa, OK
9/22 Scotty Thiel MSA
Beaver Dam Raceway
Beaver Dam, WI
9/22 Cody Gardner ASCS Sooner
Riverside International Speedway
West Memphis, AR
9/22 Keith Burch St Francois County Speedway
Farmington, MO
9/21 Cody Baker (Non-Wing) Valley Speedway
Grain Valley, MO
9/15 Danny Varin CRSA
Fonda Speedway
Fonda, NY
9/15 Trevor Turnbull Skagit Speedway
Alger, WA
9/15 Steve Parker Skagit Speedway
Alger, WA
9/15 Sterling Kane (Non-Wing) Sunset Speedway
Banks, OR
9/15 Koty Adams Louisiana Bayou Sprinters
171 Speedway
Leesville, LA
9/8 Doug Esh Tuscarora 50
Port Royal Speedway
Port Royal, PA
9/8 Brady Bacon (Non-Wing) USAC National Sprint Cars
Riverside International Speedway
West Memphis, AR
9/8 Cody Baker (Non-Wing) WAR
Midway Speedway
Lebanon, MO
9/8 Sean MacDonnell Castrol Raceway
Edmonton, AB
9/2 Scotty Thiel UMSS
North Central Speedway
Brainerd, MN
9/2 Danny Varin CRSA
Glen Ridge Motorsports Park
Fultonville, NY
9/2 Chris Donnelly SCONE
Legion Speedway
Wentworth, NH
9/2 Lance Norick ASCS Southwest
Aztec Speedway
Aztec, NM
9/1 Jeremy Burt Marysville Raceway Park
Marysville, CA
9/1 John Lambertz I-90 Speedway
Hartford, SD
8/31 Brent Marks Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
8/31 Matt Robie SCONE
Canaan Dirt Speedway
Canaan, NH
8/29 Kyle Miller (Non-Wing) NWWT
Grays Harbor Raceway
Elma, W
8/25 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
8/25 Danny Smith OCRS
Southern Oklahoma Speedway
Ardmore, OK
8/25 Matt Robie SCONE
Canaan Dirt Speedway
Canaan, NH
8/25 Rod Perkins Skagit Speedway
Alger, WA
8/25 Scotty Thiel UMSS
Rice Lake Speedway
Rice Lake, WI
8/25 Jeremy Burt Marysville Raceway Park
Marysville, CA
8/25 Danny Mumaw Wayne County Speedway
Orrville, OH
8/25 Kevin Ingle Black Hills Speedway
Rapid City, SD
8/24 Brian Montieth Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
8/24 Scotty Thiel UMSS
St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
8/22 Scotty Thiel MSA
Manitowoc County Expo
Manitowoc, WI
8/18 Tony Rossi RMMRA
Sweetwater Event Complex
Rocksprings, WY
8/18 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
8/18 Brad Ryun (Non-Wing) Valley Speedway
Grain Valley, MO
8/18 Sean Becker Placerville Speedway
Placerville, CA
8/18 Kenny Rutz Skagit Speedway
Alger, WA
8/18 David Ferguson Canandaigua Motorsports Park
Canandaigua, NY
8/18 Drew MacDonnell Xtreme Cup
Castrol Raceway
Edmonton, AB Canada
8/17 Brady Bacon ASCS National Tour
Creek County Speedway
Sapulpa, OK
8/12 Scotty Thiel MSA
Manitowoc County Expo Speedway
Manitowoc, WI
8/12 Mark Watkins PASS
Port Royal Speedway
Port Royal, PA
8/12 Kevin Smith Skagit Speedway
Alger, WA
8/12 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
8/11 Travis Rilat ASCS Gulf South
Royal Purple Speedway
Baytown, TX
8/11 Brian Montieth Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
8/11 Sean MacDonnell Castrol Raceway
Edmonton, AB
8/11 Peter McIver Northline Speedway
Darwin, AUS
8/10 Jerry Richert Jr UMSS
St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
8/10 Johnny Parsons III (non-wing) TSCS
St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
8/5 John Lambertz Husetís Speedway
Brandon, SD
8/5 Micah Schliemann Husetís Speedway
Brandon, SD
8/4 Randy Van Aagten Grays Harbor Raceway
Elma, WA
8/4 Derek Roberts Skagit Speedway
Alger, WA
8/3 Travis Cunningham Ohsweken Speedway
Ohsweken, ON Canada
8/3 Brad Ryun Valley Speedway
Grain Valley, MO
8/3 Colby Hill Mitchell Speedway
Fairbanks, AK
7/29 Danny Lasoski All Star Circuit of Champions
Husetís Speedway
Brandon, SD
7/28 Matt Covington ASCS Lone Star v Sooner
Lawton Speedway
Lawton, OK
7/28 Brady Bacon ASCS National Tour
Kingís Speedway
Hanford, CA
7/28 Sean Becker Placerville Speedway
Placerville, CA
7/28 Keith Mayes Riverside International Raceway
West Memphis, AR
7/28 Jeff Pellersels (Non-Wing) Cedar Lake Speedway
New Richmond, WI
7/28 Niki Young Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
7/28 Bradley Terrell Petaluma Speedway
Petaluma, CA
7/28 Kyle Miller (Non-Wing) NWWT
Willamette Speedway
Lebanon, OR
7/27 Danny Mumaw Wayne County Speedway
Orrville, OH
7/27 Nick Larson (Non-Wing) Ocean Speedway
Watsonville, CA
7/27 JB Cunningham Trail-Way Speedway
Hanover, PA
7/22 Chris Donnelly SCONE
Legion Speedway
Rumney, NH
7/21 Ed French SST
Devilís Bowl Speedway
Mesquite, TX
7/21 J Kinder Knoxville Raceway
Knoxville, IA
7/21 Kyle Miller  Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
7/21 David Ferguson Canandaigua Motorsports Park
Canandaigua, NY
7/20 Johnny Parsons III (Non-Wing) St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
7/20 Travis Cunningham Ohsweken Speedway
Ohsweken, ON Canada
7/15 Cody Baker XX Speedway
California, MO
7/14 Colton Heath Sportsman Sprint Showdown
Skagit Speedway
Alger, WA
7/14 Jeff Day Cowtown Speedway
Kennedale, TX
7/14 Jeff Emerson Kennedale Speedway Park
Kennedale, TX
7/14 John Lambertz I-90 Speedway
Hartford, SD
7/14 Bill Winsley (Non-Wing) NWWT
Sunset Speedway Park
Banks, OR
7/14 Lance Newlin Path Valley Speedway
Spring Run, PA
7/14 Billy Aton (Non-Wing) Antioch Speedway
Antioch, CA
7/13 Matt Covington ASCS Lone Star
Texarkana 67 Speedway
Texarkana, AR
7/13 Brad Ryun (Non-Wing) Valley Speedway
Grain Valley, MO
7/7 Trevor Turnbull Skagit Speedway
Alger, WA
7/7 Steve Parker Skagit Speedway
Alger, WA
7/7 Evan Margeson (Non-Wing) Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
7/7 David Ferguson Canandaigua Motorsports Park
Canandaigua, NY
7/7 Sean McClelland Husetís Speedway
Brandon, SD
7/7 Aaron Reutzel ASCS Gulf South
Jones Motor Speedway
Chatham, LA
7/7 Dalton Steed Cowtown Speedway
Kennedale, TX
7/7 Johnny Boland Cowtown Speedway
Kennedale, TX
7/7 TJ Herrell Lawton Speedway
KLawton, OK
7/7 Matt Robie SCONE
Bear Ridge Speedway
Bradford, VT
7/7 Billy Aton Joe Hunt Magnetos Wingless Sprint Shootout Series
Marysville Raceway Park
Marysville, CA
7/6 Mike Herring SST
Mountain Creek Speedway
Grand Prairie, TX
7/6 Travis Cunningham Ohsweken Speedway
Ohsweken, ON Canada
7/6 Scotty Thiel MSA
Manitowoc County Expo Speedway
Manitowoc, WI
7/3 Jeff Day Devilís Bowl Speedway
Mesquite, TX
7/3 Mark Watkins PA Sprint Series
Susquehanna Speedway Park
Newberrytown, PA
7/1 Brian Montieth Big Diamond Raceway
Minersville, PA
6/30 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
6/30 Jeff Emerson Kennedale Speedway Park
Kennedale, TX
6/30 Jeff Day Cowtown Speedway
Kennedale, TX
6/30 Kirk Jeffries (Non-Wing) 35 Raceway Park
Frankfort, OH
6/30 Bradley Terrell Petaluma Speedway
Petaluma, CA
6/30 Bradley Terrell Petaluma Speedway
Petaluma, CA
6/30 Brett Mann ASCS SOD
Merritt Speedway
Lake City, MI
6/29 Sean McClelland ASCS Sooner
Creek Count Speedway
Sapupla, OK
6/29 Brian Montieth Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
6/29 Tim Kent Creek County Speedway
Sapulpa, OK
6/29 Cody Baker (Non-Wing) Valley Speedway
Grain Valley, MO
6/29 Mitchell Moore LA Raceway
LaMonte, MO
6/29 Johnny Parsons III(Non-Wing) TSCS
St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
6/29 Mike Herrington Cajun Sprinters Association
Hattiesburg Speedway
Hattiesburg, MS
6/24 Ron Krysl Stuart Community Track
Stuart, NE
6/24 Shawn Berry SCONE
Legion Speedway
Wentworth, NH
6/23 Cody Baker ASCS National Tour
Lucas Oil Speedway
Wheatland, MO
6/23 David Ferguson Canandaigua Motorsports Park
Canandaigua, NY
6/23 Casey Shuman (Non-Wing) Lincoln Park Speedway
Putnamville, IN
6/23 Jimmy Scanlon (1200) Wilmot Raceway
Wilmot, WI
6/23 Randy Droescher I-90 Speedway
Hartford, SD
6/22 Brian Montieth Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
6/22 Steve Owings Trail-Way Speedway
Hanover, PA
6/19 Brady Bacon ASCS National
Diamond Park Speedway
PMurfreesboro, AR
6/16 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
6/16 Billy Chester ASCS Southwest
Canyon Speedway Park
Peoria, AZ
6/16 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
6/16 Jeff Day Cowtown Speedway
Kennedale, TX
6/16 Ryan Voss Jackson Speedway
Jackson, MN
6/16 Steve Reeves Speedy Creek Raceway
Swift Current, Saskatchewan
6/16 Johnny Parsons III (Non-Wing) TSCS
St Croix Valley Raceway
KSt Croix Falls, WI
6/15 Brent Marks Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
6/15 Ricky York Creek County Speedway
Sapupla, OK
6/15 Wheeler Boys Speedy Creek Raceway
Swift Current, Saskatchewan
6/10 Danny Varin CRSA
Utica-Rome Speedway
Vernon, NY
6/9 Brady Bacon ASCS National Tour
Eagle Raceway
Eagle, NE
6/9 John Lambertz I-90 Speedway
Hartford, SD
6/9 Billy Chester Tuscon International Raceway
Tuscon, AZ
6/9 Ricky Summers SST
Devilís Bowl Speedway
Mesquite, TX
6/9 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
6/9 Jeff Day Cowtown Speedway
Kennedale, TX
6/9 Ron Krysl Stuart Community Track
Stuart, NE
6/9 Ryan Voss Jackson Speedway
Jackson, MN
6/9 David Ferguson Canandaigua Speedway
Canandaigua, NY
6/9 Trevor Turnbull Skagit Speedway
Alger, WA
6/9 Rob Schroder Skagit Speedway
Alger, WA
6/8 Brady Bacon ASCS National Tour
Eagle Raceway
Eagle, NE
6/8 Shawn Lawler SCONE
Canaan Dirt Speedway
Canaan, NH
6/8 Sheldon Haudenschild Wayne County Speedway
Orrville, OH
6/8 Steve Owings Trail-Way Speedway
Hanover, PA
6/3 Johnny Parsons III TSCS
Dodge County Speedway
Kasson, MN
6/2 Kirk Jeffries (Non-Wing) 35 Raceway Park
Frankfort, OH
6/2 Casey Shuman (Non-Wing) Lincoln Park Speedway
Putnamville, IN
6/2 Danny Lasoski Knoxville Raceway
Knoxville, IA
6/2 Cody Gardener I-30 Speedway
Little Rock, AR
6/2 Travis Rilat ASCS Sooner / Lone Star
Devilís Bowl Speedway
Mesquite, TX
6/2 Rocky Borys Castrol Raceway
Edmonton, AB
6/2 Jay Cole Grays Harbor Raceway
Elma, WA
6/2 Justin Youngquist Skagit Speedway
Alger, WA
6/2 Peter McIver Northline Speedway
Darwin, AUS
6/1 Brett Anderson POWRi
Fayette County Speedway
Brownstown, IL
6/1 Kenny Potter (Non-Wing) Valley Speedway
Grain Valley, MO
5/27 Danny Lasoski MOWA
34 Raceway
Burlington, IA
5/27 Brady Bacon ASCS National
Great American Dirt Track
Jetmore, KS
5/27 Jeff Pellersells (Non-Wing) TSCS
Dodge County Speedway
Kasson, MN
5/26 Danny Lasoski Knoxville Raceway
Knoxville, IA
5/26 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
5/26 Steve Parker Skagit Speedway
Alger, WA
5/26 Justin Bienert Castrol Raceway
Edmonton, AB Canada
5/26 Kyle Moody Trail-Way Speedway
Hanover, PA
5/26 Chad Goff LA Raceway
LaMonte, MO
5/26 Jeff Emerson Kennedale Speedway Park
Kennedale, TX
5/25 Johnny Parsons III(Non-Wing) TSCS
St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
5/25 Chad Shields (Non-Wing) Valley Speedway
Grain Valley, MO
5/25 Raven Culp RPM Speedway of Texas
Crandall, TX
5/20 Brady Bacon (Non-Wing) Kokomo Speedway
Kokomo, IN
5/19 Matt Covington ASCS Lonestar / Sooner
Devilís Bowl Speedway
Mesquite, TX
5/19 Jay Galloway Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
5/19 Chad Meyer JSTS
Fairmont Raceway
Fairmont, MN
5/19 Jerry Hammock Sprint Series of Texas
85 Speedway
Ennis, TX
5/19 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
5/19 Rick Fauver Grays Harbor Raceway
Elma, WA
5/19 Bill Winsley (Non-Wing) NWWT
Sunset Speedway
Banks, OR
5/19 John Lambertz I-90 Speedway
Hartford, SD
5/18 Mike Burkin (Non-Wing) Wayne County Speedway
Orrville, OH
5/18 Chris Donnelly SCONE
Canaan Dirt Speedway
Canaan, NH
5/12 Sean MacDonnell Castrol Raceway
Edmonton, AB Canada 
5/12 Peter McIver Northline Speedway
Darwin, AUS
5/11 Danny Mumaw Wayne County Speedway
Orrville, OH
5/11 JJ Hickle
 (Non-Wing)
Grays Harbor Raceway
Elma, WA
5/11 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
5/6 Kenny Crompton
 (Non-Wing)
South Burnett Speedway
Kingaroy, QLD Australia
5/5 Andy Shouse ASCS Lone Star
Cowtown Speedway
Kennedale, TX
5/5 Danny Smith OCRS
Mid-America Speedway
South Coffeyville, OK
5/5 David Miller Castrol Raceway
Edmonton, AB
5/5 Trevor Turnbull Skagit Speedway
Alger, WA
5/5 Kyle Miller
(Non-Wing)
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
5/5 Jimmy Scanlon
(1200)
Wilmot Raceway
Wilmot, WI
4/28 Sean McClelland ASCS Sooner
Lawton Speedway
Lawton, OK
4/28 David Ferguson Canandaigua Motorsports Park
Canandaigua, NY
4/28 Michael Harris Skagit Speedway
Alger, WA
4/28 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
4/28 Brad Evans Murray Bridge Speedway
Murray Bridge, SA Australia
4/27 JB Cunningham Trail-Way Speedway
Hanover, PA
4/27 Jeff Day RPM Speedway
Crandall, TX
4/21 Robert Ballou
(Non-Wing)
MSCS
Terre Haute Action Track
Terre Haute, IN
4/21 Matt Covington ASCS Lone Star
Devilís Bowl Speedway
Mesquite, TX
4/21 Kurt Summers Sprint Series of Texas
Abilene Speedway
Abilene, TX
4/21 Jeff Day Cowtown Speedway
Kennedale, TX
4/21 Trevor Turnbull Skagit Speedway
Alger, WA
4/21 Derek Roberts Skagit Speedway
Alger, WA
4/21 JJ Hickle Grays Harbor Raceway
Elma, WA
4/20 Jonathan Beason Creek County Speedway
Sapulpa, OK
4/14 Sean McKeever (Non-Wing) Simpson Speedway
Bungadoor, Victoria AUS
4/7 Steve Owings Trail-Way Speedway
Hanover, PA
4/7 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
4/7 Billy Aton Petaluma Speedway
Petaluma, CA
4/7 Jayson Ditsworth 34 Raceway
Petaluma, CA
4/7 Sean McKeever (Non-Wing) Laang Speedway
Laang, Victoria AUS
4/6 Kyle Moody Trail-Way Speedway
Hanover, PA
3/31 Aaron Reutzel ASCS Gulf South
Gator Motorplex
Willis, TX
3/31 Danny Varin CRSA
Black Rock Speedway
Dundee, NY
3/31 Michael Miller Deep South Speedway
Loxley, AL
3/31 Niki Young Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
3/31 Logan Payne Cowtown Speedway
Kennedale, TX
3/30 Logan Payne RPM Speedway of Texas
Crandall, TX
3/24 Koty Adams Southern Thunder Sprints
Boothill Speedway
Greenwood, LA
3/10 AJ McTaggert
(1200)
Tyrepower Sydney Speedway
Granville, NSW Australia
3/10 Melissa Crouch (1200) Murray Bridge S[eedway
Murray Bridge, SA, AUS
3/10 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
3/10 Ryan Jones Australian 360ci Sprintcar Championship
Murray Bridge Speedway
Murray Bridge, Australia
3/3 Brent Marks Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
2/25 Danny Lasoski All Stars
Bubba Raceway Park
Ocala, FL
2/25 Jeff Judd
(Non-Wing)
Victoria Wingless Sprint Title
Warnamboolís Sungold Stadium
Allansford, Victoria Australia
2/25 Adam Wilt Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
2/25 Ryan Jones Speedway City
Adelaide, South Australia AU
2/23 Danny Lasoski All Stars
Bubba Raceway Park
Ocala, FL
2/18 Danny Lasoski World Of Outlaws
Volusia Speedway
Barberville, FL
2/15 Danny Lasoski All Stars
Volusia Speedway
Barberville, FL
2/10 Andy Shouse Cowtown Speedway
Kennedale, TX
2/9 Koty Adams Cowtown Speedway
Kennedale, TX
2/9 Melissa Crouch (1200) Riverland Speedway
Renmark, SA Australia
1/28 Austen Wheatley New Zealand Grand Prix
Central Motor Speedway
ICromwell, New Zealand
1/25 Barry Martinez Riverside Speedway
Invercargill, New Zealand
1/24 Barry Martinez Beachlands Speedway
Dunedin, New Zealand
 

2011 XXX Chassis Champions

2011 proved XXX as a force in the Sprint Car industry with XXX chassis becoming the winningest chassis in racing in 2011, including it's first Knoxville Nationals (Non Wing) championship.  Below are the details results.

2011 Results Summary: 177 Chassis Wins; 20 Champions

 
  Brian Montieth
2011 Lincoln Speedway Champion
2011 Kenny Weld Memorial Champion
  Brady Bacon
2011 USAC Knoxville Non-wing Nationals Champion
  Curt Michael
2011 URC Champion
     

 

  Sean McClelland
2011 OCRS Champion
  Jerry Richert Jr
2011 UMSS Champion
  Matt Covington
2011 ASCS Lone Star Region Champion
     
 
  John Virgilio
2011 CRSA Champion
  Brett Youngman
2011 Marysville Raceway Park Wingless Sprints Champion
  Cody Gardner
2011 Riverside International Speedway 360 Sprint Champion
     

 

  Chris Donnelly
2011 Bear Ridge Speedway Sprint Car Champion
  Derek Roberts
2011 Skagit Speedway Sportsman Champion
  Kyle Miller
2011 Cottage Grove Non Wing Nationals Champion (3 Straight)n
     

 

  Ron Krysl
2011 Stuart Community Track Limited Sprint Champion
  Brandon Harkness
Steve Parker Racing

Skagit Speedway Sportsman Sprint Ownerís Champion
  Dean Brindle
2011 NZ Sprint Car Grand Prix Champion
2011 NZ Waikato Sprint Car Champion
     
 
    Jason Scott
2011 NZ South Island Title
2011 Cromwell Speedway Champion
  Dyan Jones ---
2011 Australian 360ci Sprint Car Championshipn
2011 NZ Waikato Sprint Car Champion
     
 

2011 XXX Chassis Wins

 
Date Driver Track/Series/Location
11/26 Ryan Jones Murray Bridge Speedway
Murray Bridge, Australia
11/13 Jamie McDonald Ruapuna Speedway
Christchurch, NZ
11/12 Matt Covington ASCS National Tour
Southern New Mexico Speedway
Las Cruces, NM
11/5 Cody Baker USCS
Riverside International Speedway
West Memphis, AR
10/28 Brady Bacon Short Track Nationals Prelim
I-30 Speedway
Little Rock, AR
10/22 Mike Herrington Cajun Sprinters Association
Pike County Speedway
McComb, MS
10/8 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
10/8 Jeremy Burt Sherm Toller Memorial
Marysville Raceway Park
Marysville, CA
10/8 Justin Sturch Diamond Park Speedway
Murfreesboro, AR
10/8 Cody Baker Valley Speedway
Independence, MO
10/7 Brady Bacon
(Non-Wing)
Gold Crown Nationals Prelim Night
Tri City Speedway
Pontoon Beach, IL
10/1 Curt Michael URC
Delaware International Speedway
Delmar, DE
9/30 Steve Owings Trail Way Speedway
Hanover, PA
9/30 Sean McClelland Outlaw Motor Speedway
Oktaha, OK
9/24 Brian Montieth Kenny Weld Memorial
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
9/24 Kyle Miller
 (Non-Wing)
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
9/23 Kyle Miller
 (Non-Wing)
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
9/23 Scotty Thiel Chilton Speedway
Chilton, WI
9/17 Cody Gardner Riverside International Speedway
West Memphis, AR
9/17 Casey Shuman Lincoln Park Speedway
Putnamville, Indiana
9/17 Billy Aton Antioch Speedway
Antioch, CA
9/17 Brian Kristan IRA Sprints - Frank Filksov Memorial Fall Classic
Plymouth Dirt Track
Plymouth, WI
9/17 Trevor Turnbull Castrol Raceway
Edmonton, Alberta
9/10 Dave Ekern I-90 Speedway
Hartford, SD
9/10 Jerry Hammock Sprint Series of Texas
Heart Oí Texas Speedway
Waco, TX
9/10 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
9/9 Sean McClelland OCRS
Outlaw Motor Speedway
Oktaha, OK
9/4 Brian Beebe Lake Ozark Nationals
Lake Ozark Speedway Lake of the Ozarks, MO
9/4 Rick Wilson Southern Ontario Sprints
Brighton Speedway Brighton, Ontario Canada
9/3 Brian Beebe Lake Ozark Nationals
Lake Ozark Speedway Lake of the Ozarks, MO
9/3 Rick Wilson Southern Ontario Sprints
Brighton Speedway Brighton, Ontario Canada
9/3 Kyle Miller
(Non-Wing)
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
9/3 Jeremy Burt Marysville Raceway Park
Marysville, CA
9/3 Sean McClelland OCRS
Salina Highbanks Speedway
Salina, OK
9/3 Stephen Allard Placerville Speedway
Placerville, CA
9/2 Brian Montieth Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
9/2 Colton Akerstrom Electric City Speedway
Great Falls, MT
9/2 Fred Mattox Brill Motor Speedway
Meeker, OK
8/30 JJ Grasso New Egypt Speedway
New Egypt, NJ
8/26 Brent Marks Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
8/20 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
8/20 Matt Westfall
(Non-Wing)
Waynesfield Raceway Park
Waynesfield, OH
8/19 Johnny Parsons III
(Non-Wing)
TSCS Sprints
St Croix Valley Raceway
St Croix Falls, WI
8/14 Ron Krysl Stuart Community Track
Stuart, NE
8/13 Bradley Terrell Petaluma Speedway
Petaluma, CA
8/13 Colton Heath Grays Harbor Raceway
Elma, WA
8/13 Gary Davis
(Non-Wing)
NWWT
Sunset Speedway
Banks, OR
8/13 Brett Youngman
(Non-Wing)
Marysville Raceway Park
Marysville, CA
8/13 Chris Donnelly SCONE
Bear Ridge Speedway
Bradford, VT
8/13 Matt Westfall
(Non-Wing)
Waynesfield Raceway Park
Waynesfield, OH
8/13 Trevor Turnbull Castrol Raceway
Edmonton, Alberta Canada
8/13 Koty Adams Southern Thunder Sprints
Champion Park Speedway
Minden, LA
8/12 Doug Esh Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
8/12 Ryan Ruhl ASCS SOD
Cherry Raceway
Fife Lake, MI
8/7 Danny Varin CRSA
Utica-Rome Speedway
Vernon, NY
7/31 Ron Krysl Stuart Community Track
Stuart, NE
7/30 Travis Rilat ASCS Gulf South vs Lone Star
Devils Bowl Speedway
Mesquite, TX
7/30 Kyle Miller NWWT
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
7/30 Joseph Kouba
(Non-Wing)
UMSS Traditional Sprints
Cedar Lake Speedway
New Richmond, WI
7/30 Ryan Beechler UMSS Traditional Sprints
Kennedale Speedway Park
Kennedale, TX
7/29 Matt Covington Sprint Series of Texas
Heart Oí Texas Speedway
Waco, TX
7/29 Fred Mattox USRA
Brill Motor Speedway
Meeker, OK
7/24 Ron Krysl Stuart Community Track
Stuart, NE
7/23 Michael Herrington Cajun Sprinters Association
Deep South Speedway
Loxley, AL
7/23 Frank Phipps Jackson Speedway
Jackson, MN
7/22 Andy Forsberg Silver Dollar Speedway
Chico, CA
7/22 Fred Mattox USRA
Brill Motor Speedway
Meeker, OK
7/18 Brandon Harkness Skagit Speedway
Alger, WA
7/16 Curt Michael URC
Lincoln Speedway
Abbottstown, PA
7/16 Bradley Terrell Petaluma Speedway
Petaluma, CA
7/16 Johnny Parsons III
(Non-Wing)
TSCS Sprints
Elko Speedway
Elko, MN
7/15 Sean McClelland OCRS
Outlaw Motor Speedway
Oktaha, OK
7/10 Robert Ballou
(Non-Wing)
USAC Indiana Speedweek
Lawrenceburg Speedway
Lawrenceburg, IN
7/10 Cody Baker Double X Speedway
California, MO
7/9 Doug Heck
(Non-Wing)
Paragon Speedway
Paragon, IN
7/9 Chris Donnelly SCONE
Bear Ridge Speedway
Bradford, VT
7/9 Casey Shuman Lincoln Park Speedway
Putnamville, Indiana
7/9 Gary Davis
(Non-Wing)
NWWT
Sunset Speedway
Banks, OR
7/9 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
7/9 Brandon Harkness Skagit Speedway
Alger, WA
7/8 Brian Kristan Wilmot Raceway
Wilmot, WI
7/8 Johnny Parsons III
(Non-Wing)
TSCS Sprints
Cedar Lake Speedway
New Richmond, WI
7/4 Ron Krysl Stuart Community Track
Stuart, NE
7/2 Chris Donnelly SCONE
Bear Ridge Speedway
Bradford, VT
7/2 Bob Newberry
(Non-Wing)
Petaluma Speedway
Petaluma, CA
7/1 Brian McClelland ASCS Sooner / Warrior
Springfield Raceway
Springfield, MO
7/1 Fred Mattox Brill Motor Speedway
Meeker, OK
7/1 Justin Melton RPM Speedway
Crandall, TX
7/1 Derek Jonathan Ohsweken Speedway
Ohsweken, Ontario Canada
6/26 Cody Baker Double X Speedway
California, MO
6/25 Gary Davis
(Non-Wing)
NWWT
Sunset Speedway
Banks, OR
6/25 Jerry Richert Jr UMSS
Princeton Speedway
Princeton, MN
6/24 Brandon Harkness Skagit Speedway
Alger, WA
6/24 Jared Peterson Skagit Speedway
Alger, WA
6/24 Doug Esh Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
6/24 Brandon Jennings Brill Motor Speedway
Meeker, OK
6/24 Jimmy Christian
(Non-Wing)
Ocean Speedway
Watsonville, CA
6/18 Brian Kristan Wilmot Raceway
Wilmot, WI
6/17 Ryan Grubaugh ASCS SOD
Cherry Raceway
Fife Lake, MI
6/17 David Dutton Thunderbird Speedway
Muskogee, OK
6/12 Ron Krysl Stuart Community Track
Stuart, NE
6/11 Duncan Panton Arena Essex Raceway
Purfleet, Essex, United Kingdom
6/11 Sean McClelland Lake Ozark Speedway
Lake Ozark, MO
6/11 Sheldon Haudenschild K-C Raceway
Chillicothe, OH
6/11 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
6/11 Derek Roberts Skagit Speedway
Alger, WA
6/11 Bill Johnson Arlington Raceway
Arlington, MN
6/11 Heath Shelton Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
6/11 Jayson Ditsworth 34 Raceway
Burlington, IA
6/10 John Virgilio CRSS
I-88 Speedway
Afton, NY
6/4 Johnny Parsons III
(Non-Wing)
TSCS Sprints
Ogilvie Raceway
Ogilvie, MN
6/4 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottsford, PA
6/4 Jared Peterson Skagit Speedway
Alger, WA
6/4 Koty Adams Southern Thunder Sprints
Leesville 171 Speedway
Leesville, LA
6/4 Bill Johnson Arlington Raceway
Arlington, MN
6/4 Trevor Turnbull Castrol Raceway
Edmonton, AB
6/3 Chris Donnelly SCONE
Canaan Dirt Speedway
West Lebanon, NH
6/3 Sean McClelland Oil Capital Racing Series
Outlaw Motor Speedway
Muskogee, OK
6/3 Jerry Richert Jr UMSS
Princeton Speedway
Princeton, MN
6/3 Scotty Thiel MSA Spriny
Manitowoc County Fairgrounds
Manitowoc, WI
6/3 Steve Owings Trail-Way Speedway
Hanover, PA
5/29 Brady Bacon ASCS Sooner Region
Great American Dirt Track
Jetmore, KS
5/29 Derek Roberts Skagit Speedway
Alger, WA
5/28 Brian Montieth keystone Cup
Lincoln Speedway
Abbottsford, PA
5/27 Sean McClelland Oil Capital Racing Series
Tthunderbird Speedway
Muskogee, OK
5/22 Duncan Panton Warneton Speedway
Warneton, Belgium
5/21 Brent Marks Lincoln Speedway
Abbottsford, PA
5/21 Rick Wilson Southern Ontario Sprints
Brighton Speedway
Brighton, Ontario Canada
5/21 Bradley Terrell Petaluma Speedway
Petaluma, CA
5/21 Danny Smith Creek County Speedway
Sapulpa, OK
5/21 Andy Shouse Creek County Speedway
Sapulpa, OK
5/21 Cody Brewer
 (Non-Wing)
Creek County Speedway
Sapulpa, OK
5/14 Travis Rilat ASCS Gulf South
Texana Raceway Park
Edna, TX
5/14 Matt Covington ASCS Sooner
Lawton Speedway
Lawton, OK
5/14 Mike Herrington Cajun Sprinter Association
Baton Rouge Raceway
Baton Rouge, LA
5/14 Rodney Henderson Sprint Series of Texas
Devilís Bowl Speedway
Mesquite, TX
5/14 Jonathan Beason Creek County Speedway
Sapulpa, OK
5/13 Jayson Ditsworth 34 Raceway
Burlington, IA
5/13 Jimmy Christian
(Non-Wing)
Ocean Speedway
Watsonville, CA
5/7 Bill Johnson Arlington Raceway
Arlington, MN
5/7 Brent Dothage Marysville Raceway Park
Marysville, CA
5/6 Jimmy Christian
(Non-Wing)
Ocean Speedway
Watsonville, CA
4/30 Danny Varin CRSA
Fonda Speedway
Fonda, NY
4/30 Dean Brindle Waikato Sprint Car Championship
Kihikihi Speedway
Te Awamutu, New Zealand
4/30 Joey Allen Lincoln Speedway
Abbotsford, PA
4/30 Jason Dolick Mercer Raceway Park
Mercer, PA
4/30 Matt Westfall
(Non-Wing)
Eldora Speedway
New Weston, OH
4/30 Kyle Miller
(Non-Wing)
Northwest Wingless Tour
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
4/30 Jayme Barnes Skagit Speedway
Alger, WA
4/30 Derek Roberts Skagit Speedway
Alger, WA
4/29 Dalton Steed RPM Speedway
Crandall, TX
4/23 Nelson Hartley Robertson Holden International Speedway
Palmerston North, New Zealand
4/23 Michael Herrington Cajun Sprinters Association
Southern Raceway
Milton, FL
4/23 Brandon Dozier Marysville Raceway Park
Marysville, CA
4/23 Steve Parker Skagit Speedway
Alger, WA
4/22 Randy Bantam McCook Speedway
McCook, NE
4/16 Koty Adams Southern Thunder Sprints
Sabine Motor Speedway
Many, LA
4/15 Steve Owings Trail-way Speedway
Hanover, PA
4/9 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottsford, PA
4/9 Jayson Ditsworth 34 Raceway
Burlington, IA
4/9 Koty Adams Southern Thunder Sprints
Ark La Tex Speedway
Vivian, LA
4/8 Shane Golobic Placerville Speedway
Placerville, CA
4/2 Brian McClelland Creek County Speedway
Sapulpa, OK
4/1 Aaron Reutzel ASCS Gulf South
Heart Oí Texas Speedway
Waco, TX
3/26 Brent Marks Lincoln Speedway
Abbottsford, PA
3/26 Michael Herrington  A-1 Raceway
Lacombe, LA
3/25 Dean Brindle Robertson Holden International Speedway
Palmerston North, NZ
3/19 Jason Scott Invercargill Raceway
Invercargill, NZ
3/12 Doug Esh Lincoln Speedway
Abbottsford, PA
3/12 Ryan Jones AUS 360 Sprintcar Champion
Murray Bridge Speedway
Murray Bridge, Australia
3/12 Jason Scott Central Motor Speedway
Cromwell, NZ
3/12 Brian McClelland Creek County Speedway
Sapulpa, OK
3/6 Jeff Judd Premier Speedway
Warrnambool, AUS
3/5 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottsford, PA
2/19 Ryan Jones Murray Bridge Speedway
Murray Bridge
South Australia, AU
2/12 Brendan Quinn Speedway City
AUS
1/2 Mat Muir Perth Motorplex
Kwiwana Beach, Western Australia AU
 
 

2010 XXX Chassis Champions

2010 is in the books.  Haud won 5 Outlaw races.  Doug Esh also picked up an Outlaw feature subbing for Haud.  Countless other XXX racers found victory lane as detailed below.

2010 Results Summary: 171 Chassis Wins; 19 Champions

 
  Brian Montieth
2010 Lincoln Speedway Champion
2010 Port Royal Tuscarora 50 Champion
  Robert Ballou
2010 ASCS Sprint Bandits TNT Champion
  Curt Michael
2010 URC Champion
     
 
  Sean McClelland
2010
ASCS Sooner Region Champion
  Ryan Grubaugh
2010 ASCS SOD Champion
  Brady Bacon
2010 ASCS Western World Champion
     
 
  Koty Adams
2010
Southern Thunder Sprint Champion
  Matt Westfall
2010 Waynesfiled Raceway Park Non Wing Sprint Champion
  J Kinder
2010 Lake Ozark 305 Nationals Champion
     
 
  Heath Shelton
2010 Cottage Grove Limited Sprint Champion
  Alan Munn
2010 Skagit Speedway 360 Champion
  Bill Rude
2010 Skagit Speedway Sportsman Champion
     
 
  Ron Krysl
2010 Stuart Community Track Limited Sprint Champion
  Kyle Miller
2010 NorthWest Non Wing Nationals Champion
  Ryan Jones
2010 South Australian
360ci Sprint Car Champion (3 in a row)
2010 George Tatnell Sprint Cup Champion
     
 
  Jeff Judd
2010 Victoria Wingless Sprint Car Champion
  Allan Wakeling
2010 Ruapuna Gold Cup Champion
   
 

2010 XXX Chassis Wins

 
Date Driver Track/Series/State
11/15 Jon McCorkindale BBX Sprintcar Spring Nationals
Parramatta City Raceway
Sydney, AUS
11/8 Sean McClelland ASCS Sooner Region
Thunderbird Speedway
Muskogee, OK
11/8 Sean McClelland ASCS Sooner Region
Thunderbird Speedway
Muskogee, OK
10/16 Russel Enright Southern Thunder Sprints
Ark La Tex Speedway
Vivian, LA
10/2 Kyle Clark ASCS
Lawton Speedway
Lawton, OK
9/25 Kyle Miller
(Non-Wing)
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
9/25 Chuck Alessi CRSA
Rolling Wheels Raceway
Elbridge, NY
9/25 Kyle Clark Creek County Speedway
Kelleyville, OK
9/24 Jac Haudenschild WoO
Eldora Speedway
New Weston, OH
9/24 Kyle Miller
(Non-Wing)
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
9/18 Alan Munn Skagit Speedway
Alger, WA
9/18 Bill Rude Skagit Speedway
Alger, WA
9/18 Andy Forsberg Marysville Raceway Park
Marysville, CA
9/17 Jac Haudenschild WoO
Clay County Fair Speedway
Spencer, IA
9/11 Brian Montieth 43rd Tuscarora 50
Port Royal Speedway
Port Royal, PA
9/11 Sean McClelland ASCS Sooner
Mid-America Speedway
South Coffeyville, OK
9/11 Jay Cole Grays Harbor Speedway
Elma, WA
9/11 Jeremy Burt Antioch Speedway
Antioch, CA
9/5 Curt Michael URC
Georgetown Speedway
Georgetown, DE
9/5 Andy Shouse ASCS Gulf South
Speedarama Raceway
Lufkin, TX
9/5 J Kinder Lake Ozark Speedway
Lake Ozark, MO
9/4 Greg DeCaires Placerville Speedway
Placerville, CA
9/4 David Dutton Creek County Speedway
Kelleyville, OK
9/4 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottsford, PA
9/3 Jac Haudenschild WoO
Skagit Speedway
Alger, WA
9/3 Andy Forsberg
 (Non-Wing)
Petaluma Speedway
Petaluma, CA
9/3 Brandon James
 (Non-Wing)
Brill Motor Speedway
Meeker, OK
8/29 Dan Kaszubinski Le RPM Speedway
St Marcel, Quebec
8/28 David Dutton Creek County Speedway
Sapulpa, OK
8/28 Dave Ekern I-90 Speedway
Hartford, SD
8/28 Matt Westfall
 (Non-Wing)
Waynesfield Raceway Park
Waynesfield, OH
8/28 Matt Westfall
 (Non-Wing)
Waynesfield Raceway Park
Waynesfield, OH
8/28 Dan Hall Butler Speedway
Quincy, MI
8/28 Kyle Miller
 (Non-Wing)
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
8/28 Alan Munn Skagit Speedway
Alger, WA
8/28 Steve Parker Skagit Speedway
Alger, WA
8/28 Brent Swift Brillís Motor Speedway
Meeker, OK
8/27 Ryan Beechler Sprint Series of Texas
Boyd Raceway
Boyd, TX
8/22 Austin Alumbaugh WoW
Missouri State Fair Speedway
Sedalia, MO
8/22 Ron Krysl Stuart Community Track
Stuart, NE
8/21 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottsford, PA
8/21 Steve Short St Francois County Raceway
Farmington, MO
8/21 Ryan Beechler Kennedale Speedway Park
Kennedale, TX
8/21 Jackie York Creek County Speedway
Sapulpa, OK
8/20 Brian Montieth Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
8/17 Robert Ballou
(Non-Wing)
ASCS Sprint Bandits TNT
Missouri State Fair Speedway
Sedalia, MO
8/15 Ron Krysl Stuart Community Track
Stuart, NE
8/14 Brian Kristan Wilmot Raceway
Wilmot, WI
8/14 Ryan Grubaugh Butler Motor Speedway
Quincy, MI
8/14 Danny Smith OCRS
Lawton Speedway
Lawton, OK
8/14 Alan Munn Skagit Speedway
Alger, WA
8/14 Justin Youngquist Skagit Speedway
Alger, WA
8/13 Brian Montieth Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
8/13 Brian McDonald Autodrome Edelweiss Speedway
Cantley, QU
8/8 Matt Westfall
 (Non-Wing)
Lawrenceburg Speedway
Lawrenceburg, IN
8/7 Koty Adams Southern Thunder Sprints
Ark-La-Tex Speedway
Vivian, LA
8/7 David Gailley Devilís Bowl Speedway
Mesquite, TX
8/7 Ryan Beechler Kennedale Speedway Park
Kennedale, TX
8/7 Colin Baker Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
8/6 Brad Ryun Valley Speedway
Grain Valley, MO
8/1 Sean McClelland Jesse Hockettís XX Speedway
California, MO
8/1 Rob Eyler Tri City Speedway
Franklin, PA
7/31 Robert Ballou
 (Non-Wing)
Eldora Speedway
New Weston, OH
7/31 Chuck Hebing ASCS  Patriot
Woodhull Raceway
Woodhull, NY
7/31 Justin Sturch I-30 Speedway
Little Rock, AR
7/31 Kyle Miller
 (Non-Wing)
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
7/31 Jonathan Beason Creek County Speedway
Kelleyville, OK
7/30 Brian Montieth Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
7/30 Danny Smith OCRS
Humboldt Speedway
Humboldt, KS
7/30 Bob Martin River Cities Speedway
Grand Forks, ND
7/25 Doug Esh World Of Outlaws
Lebanon Valley Speedway
West Lebanon, NY
7/24 Brady Bacon ASCS  National
Cottage Grove
Cottage Grove, OR
7/24 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
7/24 Justin Bienert Castrol Raceway
Edmonton, AB
7/24 Tim Ridgeway Champion Motor Speedway
Odessa, TX
7/23 Kenny Potter
 (Non-Wing)
Valley Speedway
Grain Valley, MO
7/17 Brian Montieth Williams Grove Speedway
Mechanicsburg, PA
7/17 Tim Ridgeway Champion Motor Speedway
Odessa, TX
7/17 Justin Sturch I-30 Speedway
Little Rock, AR
7/17 Koty Adams Southern Thunder Sprints
Sabine Motor Speedway
Many, LA
7/16 Smokey Fairbank URSS
Wakeeney Speedway
Wakeeney, KS
7/16 Justin Melton ASCS  Lonestar / Sooner
RPM Speedway of Texas
Crandall, TX
7/12 Travis Rilat ASCS NW Region
Southern OR Speedway
White City, OR
7/10 Sean McClelland ASCS Sooner / Lonestar
Lawton Speedway
Lawton, OK
7/10 Jayme Barnes Skagit Speedway
Alger, WA
7/10 Alan Munn Skagit Speedway
Alger, WA
7/10 Brian Kristan Wilmot Raceway
Wilmot, WI
7/10 Matt Westfall
 (Non-Wing)
Waynesfield Raceway Park
Waynesfield, OH
7/10 Matt VanDerSys Skagit Speedway
Alger, WA
7/10 Trever Kirkland Big Sky Sprint Tour
Electric City Speedway
Great Falls, MT
7/9 Bill Johnson Valley Speedway
Grain Valley, MO
7/9 Kenny Potter UMSS
Elko Speedway
Elko, MN
7/4 Ron Krysl Stuart Community Track
Stuart, NE
7/3 Matt Westfall
 (Non-Wing)
Waynesfield Raceway Park
Waynesfield, OH
7/2 Robert Ballou
 (Non-Wing)
Gas City I-69 Speedway
Gas City, IN
6/26 Robert Ballou
 (Non-Wing)
Lincoln Park Speedway
Putnamville, IN
6/26 Koty Adams Southern Thunder Sprints
Lonestar Speedway
Kilgore, TX
6/26 Shane Golobic Placerville Speedway
Placerville, CA
6/26 Jimmy Crawford
 (Non-Wing)
Ventura Raceway
Ventura, CA
6/26 Matt VanDerSys Skagit Speedway
Alger, WA
6/25 Kenny Potter Valley Speedway
Grain Valley, MO
6/20 Ron Krysl Stuart Community Track
Stuart, NE
6/19 Robert Ballou
 (Non-Wing)
ASCS TNT Sprint Bandits
Lucas Oil Speedway
Wheatland, MO
6/26 Koty Adams Southern Thunder Sprints
Champion Park Speedway
Minden, LA
6/19 Smokey Fairbanks URSS
El Paso County Speedway
Calhan, CO
6/19 Ryan Partin North Florida Raceway
Lake City, FL
6/19 Rafe Essary OCRS
Mid-America Speedway
Indianapolis, IN
6/19 Matt Westfall
 (Non-Wing)
Waynesfield Raceway Park
Waynesfield, OH
6/19 Jonathan Beason Creek County Speedway
Kelleyville, OK
6/18 Robert Ballou
 (Non-Wing)
ASCS TNT Sprint Bandits
Creek County Speedway
Sapula, OK
6/18 Chuck Hebing Autodrome Edelweiss Speedway
Cantley, Quebec
6/12 Brian Montieth All-Stars
Lincoln Speedway
Abbottsford, PA
6/12 Bill Rude Skagit Speedway
Alger, WA
6/12 Bill Boyce BCR Raceway
Lethbridge, Alberta
6/5 Brady Bacon ASCS National
I-30 Speedway
Little Rock, AK
6/5 Bill Rude Skagit Speedway
Alger, WA
6/5 Jimmy Crawford
 (Non-Wing)
Ventura Raceway
Ventura, CA
6/5 Jackie York Creek County Speedway
Sapulpa, OK
6/4 Jac Haudenschild World Of Outlaws
Knoxville Speedway
Knoxville, IA
6/4 Brian Kristan Wilmot Speedway
Wilmot, WI
6/4 Jimmy Christian
 (Non-Wing)
Ocean Speedway
Watsonville, CA
5/29 Brady Bacon ASCS National
Steve King Memorial Prelim
Jetmore Motorplex
Jetmore, KS
5/28 Luke Hall Memorial Cup Showdown
Limaland Motorsports Park
Lima, OH
5/29 Austin Alumbaugh WoW
24 Raceway
Moberly, MO
5/29 Heath Shelton Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
5/29 Brent Dothage Marysville Raceway Park
Marysville, CA
5/22 Smokey Fairbanks URSS
I-76 Speedway
Fort Morgan, CO
5/22 Chris  Graf Arlington Raceway
Arlington , MN
5/22 Mac Brown Skagit Speedway
Alger, WA
5/22 Dan Hall Butler Speedway
Quincy, MI
5/22 Matt VanDerSys Skagit Speedway
Alger, WA
5/22 Frank Phipps Jackson Speedway
Jackson, MN
5/15 Luke Hall Waynesfield Raceway Park
Waynesfield, OH
5/15 Matt VanDerSys Skagit Speedway
Alger, WA
5/15 Justin Bienert Castrol Raceway
Edmonton, Alberta
5/14 Bob Martin River Cities Speedway
Grand Forks, ND
5/12 Robert Ballou
 (Non-Wing)
USAC
Eldora Speedway
New Weston, OH
5/7 Travis Rilat
(Non-Wing)
ASCS Sprint Bandits TNT
Devilís Bowl Speedway
Mesquite, TX
5/7 Dalton Steed lRPM Speedway of Texas
Crandall, TX
5/8 Jayme Barnes Skagit Speedway
Alger, WA
5/8 Matt VanDerSys Skagit Speedway
Alger, WA
5/8 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
5/1 Robert Ballou
 (Non-Wing)
ASCS Sprint Bandits TNT
Houston Raceway Park
Baytown, TX
5/1 Rafe Essary OCRS
Tri State Speedway
Pocola, OK
4/30 Chuck Hebing ASCS Patriot Region
lBlack Rock Speedway
Dundee, NY
4/30 Dalton Steed lRPM Speedway of Texas
Crandall, TX
4/23 Scott Lutz Clinton County Speedway
Mackeyville, PA
4/24 Travis Rilat Devilís Bowl Speedway
Mesquite, TX
4/24 Ryan Beechler Kennedale Speedway Park
Kennedale, TX
4/16 Jac Haudenschild World Of Outlaws
Paducah Speedway
Paducah, KY
4/16 Wayne Johnson Heart O'Texas Speedway
Waco, TX
4/16 Jimmy Christian
(Non-Wing)
Ocean Speedway
Watsonville, CA
4/10 Robert Ballou Gas City I-69 Speedway
Marion, IN
4/10 Steve Short St Francois County Raceway
Farmington, MO
4/3 Brian Montieth Lincoln Speedway
Abbottsford, PA
3/27 Ryan Jones Tomer Speedway
Bordertorwn, Australia
3/27 Travis Rilat Devils Bowl Speedway
Mesquite, TX
3/20 Ryan Jones George Tatnell Cup
Speedway City
Adelaide, Australia
3/20 Jeff Judd
(Non-Wing)
Victoria Wingless Sprint Championship
Western Speedway
Hamilton, Victoria AU
2/27 Ryan Jones Ross Wright Memorial
Murray Bridge Speedway
Murray Bridge, SA Australia
2/19 Darren Sutton
(Non-Wing)
King of the Wings Prelim
Perth Motorplex
Kwiwana Beach, WA, AU
2/13 Ryan Jones Murray Bridge Speedway
Murray Bridge, SA Australia
2/13 Jeff Judd
(Non-Wing)
Premier Speedway
Warrnambool, Victoria AU
1/30 Allan Wakeling Gold Cup
Ruapuna Speedway
Christchurch, New Zealand
1/30 Darren Sutton
(Non-Wing)
Coates Hire Bunbury Speedway
Bunbury, Western Australia, AU
1/29 Allan Wakeling Ruapuna Speedway
Christchurch, New Zealand
1/23 Todd Waddell Perth Motorplex
Kwiwana Beach, WA, AU
1/23 Richard Morgan Brisbane International Speedway
Archerfield, Queensland AU
1/9 Ryan Jones Speedway City
Adelaide SA, AUS
1/4 Brent Aprile (Non-Wing) Parramatta City Raceway
Sydney, AUS
 
 

2009 XXX Chassis Champions

Another great year in 2009.  18 XXX Chassis Championships in sprint classes of all kinds.  Triple X Chassis won a record 139 A-Main events in 2009 around the globe.

2009 Results Summary: 139 Chassis Wins; 19 Champions

 

--- Brady Bacon ---
2009 Sprint Bandits TNT Champion
2009 Western World Champion

 

--- Aaron Reutzel  ---
2009
ASCS Gulf South Champion

 

--- Billy Aton---
2009 Ocean Speedway Wingless Spec Sprint Champion
2009 Antioch Speedway Wingless Spec Sprint Champion

 

--- Justin Martin ---
2009 Southern Ontario Sprint Championship

 

--- Jason Dolick ---
2009 Lakeville Speedway 410 Championship

 

--- Ryan Partin ---
2009 Top Gun Sprint Series Champio

 

--- Bob Martin ---
2009 Northern Outlaw Sprint Association Champion

 

--- Kyle Miller ---
2009 NorthWest Wingless Tour Sprint Championship

 

--- Brock Lemley ---
2009
Skagit Speedway 360 Champion

 

--- Kelsey Carpenter ---
2009
Skagit Speedway Sportsman Champion

 

--- Glenn Borden Jr. ---
2009 Grays Harbor Raceway 360 Sprint Champion

 

--- Ron Krysl ---
2009
Stuart Community Track Limited Sprint Champion

 

--- Bill Boyce ---
2009 MDM Sportsman Sprint Car Champion

 

--- Colton Ackerstrom ---
2009 Castrol Raceway Sportsman Sprint Champion

 

--- Jayme Barnes ---
2009 Skagit Speedway Dirt Cup Champion

 

--- Ryan Jones ---
2008/2009 Australian
360ci Sprint Car Champion
BACK TO BACK!!!

 

--- Wayne Logue ---
2
008/2009 Victorian Champion
for VSC Sprintcars

 

2009 XXX Chassis Wins

 
Date Driver Track/Series/State
11/28 Ryan Jones 360 Allstars Race 1
Murray Bridge Speedway
Murray Bridge, AUS
11/21 Brady Bacon
(Non-Wing)
Western World Final
Tucson, AZ
11/20 Brady Bacon
(Non-Wing)
Western World Prelim
Tucson, AZ
11/14 Brady Bacon Cowtown Speedway
Kennedale, Texas
11/13 Travis Rilat Cowtown Speedway
Kennedale, Texas
10/31 Ryan Jones Speedway City
Adelaide, AUS
10/18 Robert Ballou
(Non-Wing)
Lawrenceburg Speedway
Lawrenceburg, IN
10/18 Billy Aton
(Non-Wing)
Marysville Raceway Park
Marysville, CA
10/17 Billy Aton
(Non-Wing)
Ocean Speedway
Watsonville, CA
10/10 Jeremy Burt Marysville Raceway Park
Marysville, CA
10/2 Brent Swift Brill Motor Speedway
Meeker, OK
9/25 Billy Aton
(Non-Wing)
Ocean Speedway
Watsonville, CA
9/26 Jeremy Burt Antioch Speedway
Antioch, CA
9/26 Kyle Miller
(Non-Wing)
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, WA
9/26 Mike Herrington Cajun Sprinters Association
Pike County Speedway
Belle Chase, LO
9/26 DJ Estes Cowtown Speedway
Kennedale, TX
9/19 Billy Aton
(Non-Wing)
Antioch Speedway
Antioch, CA
9/19 Andy Shouse Oklahoma Sports Park
Ada, OK
9/19 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
9/19 Shane Broers Skagit Speedway
Alger, WA
9/19 Shane Broers Skagit Speedway
Alger, WA
9/19 Sean MacDonnell Castrol Raceway
Edmonton, AB
9/18 Brian  McDonald Ohsweken Speedway
Ohsweken, ON
9/12 Chuck Hebing Autodrome Granby
Granby, Quebec
9/12 Travis Rutz Castrol Raceway
Edmonton, AB
9/5 Brady Bacon Lake Ozark Speedway
Eldon, MS
9/5 Chuck Hebing Autodrome Granby
Granby, Quebec
9/5 Patrick Bourke URSS
Diamond Mountain Speedway
Vernal, UT
9/5 Jason Dolick Lakeville Speedway
Lakeville, OH
9/5 Luke Hall Waynesfield Raceway Park
Waynesfield, OH
8/29 Andy Forsberg Placerville Speedway
Placerville , CA
8/29 Shane Clement
(Non-Wing)
Sprint Series of Texas
Grand Prairie Speedway
Grand Prairie, TX
8/29 Shaun Ternora Marysville Raceway Park
Marysville, CA
8/29 Jeremy Burt Antioch Speedway
Antioch, CA
8/29 Jonathon Beason OCRS
West Siloam Speedway
West Siloam Springs, OK
8/29 Billy Aton
(Non-Wing)
Ocean Speedway
Watsonville, CA
8/29 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
8/22 Brady Bacon
(Non-Wing)
TNT Sprint Bandits
Lakeside  Speedway
Kansas City, KS
8/22 Patrick Bourke URSS
I-76 Speedway
Fort Morgan, CO
8/22 Jeremy Quick CRSA
Five Mile Point Speedway
Kirkwood, NY
8/22 Billy Aton
(Non-Wing)
Antioch Speedway
Antioch, CA
8/22 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
8/22 Sean MacDSonnell Castrol Raceway
Edmonton, AB
8/21 Brad Ryan Jackson Speedway
Jackson, MN
8/19 Brady Bacon
(Non-Wing)
TNT Sprint Bandits
State Fair  Speedway
Oklahoma City, OK
8/17 Brady Bacon
(Non-Wing)
TNT Sprint Bandits
I-80  Speedway
Greenwood, NE
8/16 Ron Krysl Stuart Community Track
Stuart, NE
8/15 Bob Martin NOSA
Jamestown Speedway
Jamestown, ND
8/15 Austin Alumbaugh Valley Speedway
Overland Park, KS
8/14 Billy Aton
(Non-Wing)
Ocean Speedway
Watsonville, CA
8/15 Kyle Miller
(Non-Wing)
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
8/15 Brent Hoover Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
8/15 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
8/8 Brent Swift Lawson Speedway
Lawson, OK
8/8 Cody Gardner I-30 Speedway
Little Rock , AK
8/8 Nick Engberg Skagit Speedway
Alger, WA
8/8 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
8/1 Patrick Bourke URSS
Hayden Speedway
Hayden, CO
8/1 Billy Aton
(Non-Wing)
Ocean Speedway
Watsonville, CA
7/25 Darren Stewart State Fair Speedway
Oklahoma City  OK
7/25 Cody Gardner I-30 Speedway
Little Rock , AK
7/18 Travis Rilat ASCS National
Grays Harbor Raceway
Elma, WA
7/18 Brady Bacon ASCS Sooner Region
Lawton Raceway
Lawton, OK
7/18 Andy Forsberg Placerville Speedway
Placerville , CA
7/17 Aaron Reutzel ASCS Gulf South
Golden Triangle Raceway Park
Beaumont, TX
7/17 Bill Boyce Sportsman Sprint Super Nationals
Rocky Mountain Raceway Park
Okotoks, AL
7/11 Patrick Bourke URSS Wheatshocker Nationals
RPM Speedway
Hays, KS
7/11 Jeremy Burt Marysville Raceway Park
Marysville, CA
7/11 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
7/11 Glen Borden JR Grays Harbor Raceway
Elma, WA
7/11 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
7/10 Koby Barksdale State Fair Speedway
Oklahoma City, OK
7/9 Brady Bacon United Sprint Car Series
Riverside International  Speedway
West Memphis, AK
7/4 Shane Clement
(Non-Wing)
Sprint Series of Texas
Grayson County  Speedway
Bells, TX
6/27 Brian Kirkpatric Skagit Speedway
Alger, WA
6/27 Bill Boyce Bridge County Raceway
Lethbridge, AB
6/27 Heath Shelton Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
6/27 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
6/27 Sean MacDSonnell Castrol Raceway
Edmonton, AB
6/20 Jonathon Beason OCRS
Caney Valley Speedway
Caney, KS
6/20 Jayme Barnes Dirt Cup
Skagit Speedway
Alger, WA
6/20 Brian McClelland ASCS Sooner Region
Springfield Raceway
Springfield, MO
6/20 Ray Allen Kulhanek ASCS Gulf South
Houston Raceway Park
Baytown, TX
6/20 Ron Krysl Stuart Community Track
Stuart, NE
6/20 Shawn Lawler Rattlesnake Motordome
Wentworth, NH
6/20 Bill Boyce Rocky Mountain Raceway Park
Okotoks, AL
6/19 Travis Rilat ASCS Gulf South
Triangle Raceway Park
Beaumont, TX
6/13 Andy Forsberg Placerville Speedway
Placerville , CA
6/13 Glen Borden JR Grays Harbor Raceway
Elma, WA
6/16 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
6/16 Randy Droescher I-90 Speedway
Hartford, SD
6/6 Chuck Hebing Autodrome Drummond
Drummondville, Quebec
6/6 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
6/6 Glen Borden JR Grays Harbor Raceway
Elma, WA
6/6 March Schutte Skagit Speedway
Alger, WA
6/6 Mike Houseman Jr
(Non-Wing)
34 Speedway
Burlington, IA
5/30 Michael Herrington Baton Rouge Raceway
Baton Rouge, LA
5/30 Colton Akerstrom Castrol Raceway
Edmonton, AB
5/30 Brian Kirkpatric Skagit Speedway
Alger, WA
5/29 Andy Shouse State Fair Speedway
Oklahome City, OK
5/23 Travis Rilat ASCS National
Jetmore, KS
5/23 Brandon Berryman ASCS Gulf South
Lone Star Speedway
Kilgore, TX
5/23 Jordon Frontz Port Royal Speedway
Port Royal, PA
5/23 Bob Martin NOSA
Dakota State Fair Speedway
Huron, SD
5/23 Billy Aton
(Non-Wing)
Marysville Raceway Park
Marysville, CA
5/23 Colton Akerstrom Castrol Raceway
Edmonton, AB
5/23 Devon Barnes Skagit Speedway
Alger, WA
5/23 Kyler Barraza
(Non-Wing)
Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
5/16 Jay Cole Grays Harbor Raceway
Elma, WA
5/16 Brock Lemley Skagit Speedway
Alger, WA
5/16 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
5/9 Nick Engberg Skagit Speedway
Alger, WA
5/9 Jeremy Quick CRSA
Utica-Rome Speedway
West Winfield, NY
5/2 Darren Stewart State Fair Speedway
Oklahoma City  OK
4/25 Darren Stewart Jetmore Motorplex
Jetmore , KS
4/25 Shane Broers Skagit Speedway
Alger, WA
4/25 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
4/18 Bill Kraylek Fremont Speedway
Fremont, OH
4/18 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
4/18 Billy Aton
(Non-Wing)
Ocean Speedway
Watsonville, CA
4/18 Brent Swift Lawson Speedway
Lawson, OK
4/18 Andy Forsberg Placerville Speedway
Placerville, CA
4/18 Kelsey Carpenter Skagit Speedway
Alger, WA
4/12 Alan Wakeling Central Speedway
Cromwell, New Zealand
4/11 Alan Wakeling Central Speedway
Cromwell, New Zealand
4/11 Matt Egel Speedway City
Adelaide, AUS
4/11 Darren Stewart State Fair Speedway
Oklahome City, OK
4/4 Matt Egel Speedway City
Adelaide, AUS
4/4 Andy Forsberg Placerville Speedway
Placerville, CA
4/4 Jeremy Burt Marysville Raceway Park
Marysville , CA
3/28 Ryan Jones Speedway City
Adelaide, AUS
3/28 Billy Aton Antioch Speedway
Antioch , CA
3/21 Jeff Busby Lincoln Speedway
Abbottsford, PA
3/14 Ryan Jones City Of Playford Mayors Cup
Speedway City AUS
3/8 Ryan Jones Murray Bridge Speedway
Murray Bridge, AUS
3/6 Andy Forsberg Marysville Raceway Park
Marysville, CA
1/31 Wayne Logue Victorian Champion For VSC Sprintcars
Nyora Speedbowl
South Gippsland, AUS
1/29 Alan Wakeling Western Springs Speedway
Auckland, New Zealand
1/17 Phil Lock Simpson Speedway
Simpson, Victoria, AUS
 
 
 

2008 XXX Chassis Champions

 

riple X Race Co chassis continued winning races and championships in 2008.  A spectacular 11 Championships in winged and non winged competition, and in 410's, 360's and limited Sprints.  Along the way, XXX chassis won an amazing 112 races in the USA, Canada, and Australia.

 
2008 Results Summary: 111 Chassis Wins; 11 Champions
 

--- Brian McClelland ---
2008 ASCS Sooner Region Champion
BACK TO BACK!!!

 

--- Brandon Berryman ---
2008 ASCS Gulf South Champion

 

--- Andy Forsberg ---
2008 Silver Dollar Speedway 410 Sprint Car Champion

 

--- Gary Davis ---
2008 USCA Sprint Car Champion

 

--- Gord Kynoch ---
2008 Alberta Sprint Tour Champion

 

--- Steve Short ---
2008 Benton Race Park 410 Sprint Car Champion

 

--- Michael Brown ---
2008 I-90 Speedway Extreme Sprint Car Champion

 

--- Kyle Miller ---
2008 Cottage Grove Speedway 360 Sprint Car Champion

 

--- Brandi Bounds ---
2008 Cottage Grove Speedway Limited Sprint Car Champion

 

--- Brian Kirkpatrick ---
2008 Skagit Speedway 360 Sprint Car Champion

 

--- Ryan Jones ---
2008 Australian 360ci Sprint Car Champion

 

2008 XXX Chassis Wins

 
Date Driver Track/Series/State
11/15 Allan Woods Speedway City
Adelaide, AUS
10/18 Austin Alumbaugh Midwest Sprint Car Association
Valley  Speedway
Grain Valley, MO
10/04 Jimmy Hawley Lakeville Speedway
Lakeville, OH
09/28 Brock Lemley ASCS NorthWest Region
Central WA State Fair Raceway
Yakima, WA
09/28 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
09/28 Brandi Bounds Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
09/28 Chad Norland Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
09/20 Gary Taylor ASCS Sooner Region
Creek County Speedway
Sapulpa, OK
09/20 Andy Forsberg Marysville Raceway Park
Marysville, CA
09/20 Austin Alumbaugh Valley Speedway
Grain Valley. MO
09/20 Brian McDonald Empire Super Sprints
Mohawk Itnl Speedway
Hogansburg, NY
09/13 Brian Kirkpatrick Skagit Speedway
Alger, WA
09/13 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
09/13 Jeremy Burt Marysville Raceway Park
Marysville, CA
09/13 Randy Droescher I-90 Speedway
Hartford, SD
09/13 Brett Cole North Florida Speedway
Lake City , FL
09/06 Chad Noland Southern Oregon Speedway
Medford, OR
08/30 Rod Ort Lincoln Speedway
Abbottstown , PA
08/329 Rafe Essary OCRS
Outlaw Motorsport Speedway
Muskogee, OK
08/22 Greg Rilat Heart O' Texas Speedway
Waco, TX
08/22 Alan Munn Skagit Speedway
Alger, WA
08/22 Chuck Alessi CRSA
Penn Can Speedway
Susquehanna, PA
08/22 Brandon Fisher Dodge City Raceway Park
Dodge City, KS
08/16 Randy Droescher I-90 Speedway
Hartford, SD
08/16 Gary Davis
(Non-Wing)
Madras Speedway
Bend, OR
08/16 Brian Kirkpatrick Skagit Speedway
Alger, WA
08/15 Brady Bacon
 (Non-Wing)
TNT Sprint Bandits Rnd 5
Lakeside Speedway
Kansas City, KS
08/14 Brady Bacon
 (Non-Wing)
TNT Sprint Bandits Rnd 4
Creek County Speedway
Sapulpa, OK
08/13 Brady Bacon
 (Non-Wing)
TNT Sprint Bandits Rnd 3
State Fair Speedway
Oklahoma City, OK
08/09 Chad Noland Southern Oregon Speedway
Medford, OR
08/09 Heath Shelton Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
08/08 Bob Martin River Cities Speedway
Grand Forks, ND
08/02 Kevin Ramey Cowtown Speedway
Kennedale, TX
08/01 Nick Enberg 360 Nationals Night 1
Skagit Speedway
Alger, WA
07/26 Gordy Button ASCS Patriots
Genesee Speedway
Batavia, NY
07/26 Travis Rutz Skagit Speedway
Alger, WA
07/26 Glen Borden Grays Harbor Speedway
Elam, WA
07/26 Randy Droescher I-90 Speedway
Hartford, SD
07/18 Gary Taylor ASCS National Summer Speedweek Night 5
State Fair Speedway
Oklahoma City, OK
07/19 Gary Watson Golden Triangle Raceway Park
Beaumont, TX
07/19 Gary Davis Madras Speedway
Bend, OR
07/11 Gary Taylor ASCS National Summer Speedweek Night 1
Sixty-Seven Speedway
Texarkana, AK
07/12 Brian Kirkpatrick Skagit Speedway
Alger, WA
07/12 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
07/12 Jeremy Burt Marysville Raceway Park
Marysville , CA
07/05 Trever Kirkland Billings Motorsport Park
Billings, MT
07/05 Duane Zablocki Fremont Speedway
Fremont, OH
07/04 Gary Davis (Non-Wing) USCA
Coos Bay Speedway
Coos Bay, OR
07/03 Bob Martin NOSA
Rivers City Speedway
Grand Forks, ND
06/28 Chuck Hebing ASCS Patriot
Ransomville Speedway
New York, NY
06/28 Andy Forsberg Placerville Speedway
Placerville, CA
06/28 Glen Borden Gray's Harbor Speedway
Elma, WA
06/28 Hedge Carter Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
06/21 Chuck Hebing ASCS Patriot
Eriez Speedway
Erie, PA
06/21 Brandi Bounds Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
06/14 Andy Forsberg Chico Speedway
Chico, CA
06/14 Bob Martin NOSA
River Cities Speedway
Grand Forks, ND
06/07 Justin Henderson Huset's Raceway
Brandon , SD
06/06 Brandon Berryman ASCS Gulf South Region
105 Speedway
Cleveland, TX
06/06 Andy Forsberg Placerville Speedway
Placerville, CA
06/06 Marc Schutte Skagit Speedway
Alger, WA
06/01 Justin Henderson Huset's Raceway
Brandon , SD
05/31 Rob Eyler Sharon Speedway
Hartford , OH
05/31 Brian McClelland ASCS Sooner Region
I-30 Speedway
Little Rock, AR
05/31 Colton Heath Skagit Speedway
Alger, WA
05/24 Justin Henderson Knoxville Raceway
Knoxville , IA
05/24 Rob Eyler Lernerville Speedway
Sarver , PA
05/24 Steve Short Allstars (Midwest)
Benton Race Park
Benton, MO
05/24 Rod Perkins Skagit Speedway
Alger, WA
05/17 Justin Henderson Knoxville Raceway
Knoxville , IA
05/17 Gary Taylor ASCS Sooner Region
Cowtown Speedway
Kennedale, TX
05/16 Brian McClelland ASCS Sooner Region
Boyd Raceway
Boyd, TX
05/17 Colton Heath
 
Skagit Speedway
Alger, WA
05/17 Alan Munn Skagit Speedway
Alger, WA
05/17 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
05/17 Brandi Bounds Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
05/10 Andy Forsberg Placerville Speedway
Placerville, CA
05/09 Andy Forsberg Silver Dollar Speedway
Chico, CA
05/10 Smokey Fairbanks
(Non-Wing)
URSS - Steve King Classic
Jetmore Motorplex
Jetmore, KS
05/10 Brandon Berryman Ronald Laney Memorial
Houston Raceway Park
Houston, TX
05/10 Brandi Bounds Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
05/10 Jason Dolick Lakeville Speedway
Lakeville, OH
05/04 Gary Taylor ASCS Sooner Region
Mid-America Speedway
South Coffevville, OK
05/03 Justin Schwein URSS
Solomon Valley Speedway
Beloit, KS
04/26 Andy Forsberg Placerville Speedway
Placerville, CA
04/26 Michael Brown
(Non-Wing)
I-10 Speedway
Odessa, MO
04/26 Brent Swift Devils Bowl Speedway
Dallas, TX
04/26 Brandi Bounds Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
04/19 Kevin Ramey Cowtown Speedway
Kennedale, TX
04/12 Brandi Bounds Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
04/12 Gary Taylor ASCS Sooner Region
Lawton Speedway
Lawton, OK
04/12 Kevin Ramey Kennedale Raceway Park
Kennedale, TX
04/05 Travis Rilat ASCS Sooner Region
Cowtown Speedway
Kennedale, TX
04/05 Andy Forsberg Placerville Speedway
Placerville, CA
03/29 Kevin Ramey Cowtown Speedway
Kennedale, TX
03/10 Ryan Jones Murray Bridge Speedway
South Australia
03/01 Ryan Jones Speedway City Sprintcar Track (360s)
South Australia
03/01 Luke Dillon Speedway City Sprintcar Track (410s)
South Australia
02/15 Ryan Jones Speedway City Sprintcar Track (360s)
South Australia
02/09 Joey Franklin Death Valley Raceway
Amargosa, NV
02/02 Jamie Cobby Speedway City Sprintcar Track (360s)
South Australia
02/02 Matt Egel Speedway City Sprintcar Track (410s)
South Australia
01/21 Ryan Jones Speedway City Sprintcar Track
South Australia
01/05 Matt Egel Speedway City Sprintcar Track Championship
South Australia
 
 
 

2007 XXX Chassis Champions

In the first full year of international competition, Triple X Race Co chassis won 8 season championships, and over 70 races in the USA, Canada, and Australia.  These are numbers that any chassis company would be proud off!  Congratulations to those that made this a break out year for the XXX Chassis.

2007 Results Summary: 66 Chassis Wins; 8 Champions

 

Brian McClelland.  2007 ASCS Sooner Region Points Champion

 

Phil Gressman.  2007 EEI-NRA Sprint InvadersPoints Champion

 

Richard Saumere Racing.  (Drivers: Travis Rutz and Joe Ramaker)
2007 Alberta Sprint TourPoints Champion

 

Randy Droescher.  2007 Lake County Speedway (SD)Points Champion

 

Kyle Miller.  2007 Cottage Grove Speedway (OR) Limited Sprint Points Champion

 

Glen Borden.  2007 Grays Harbor Raceway (WA) Points Champion

 

Brock Lemley.  2007 Skagit Speedway (WA) 410 Points Champion

 
Kevin Smith.  2007 Skagit Speedway (WA) Sportsman Sprint Points Champion

 

2007 XXX Chassis Wins

 
Date Driver Track/Series/State
09/30 Justin Schwein URSS
McCook Speedway, ME
09/22 Brian McClelland ASCS Sooner Region
Creek County Speedway, OK
09/15 Jordan Martins I-90 Speedway, SD
09/15 Brent Kronfuss Gillette Thunder Speedway
WY
09/07 Brock Lemley NSCS
Willamette Speedway, OR
09/02 Joe Middlemiss Southern Ontario Sprints
Brighton Speedway, ON
09/01 Justin Schwein URSS
Elmwood Park Speedway, KS
09/01 Luke Hall "King of the 1/4 Mile"
Limaland Park, OH
09/01 Glen Borden Grays Harbour Park
Elma, WA
09/01 Phil Gressman Limaland Park
Lima, OH
09/01 Glen Reinstra Skagit Speedway
Alger, WA
09/01 Tim Gee Alberta Sprint Tour vs Big Sky Sprint Tour
Electric City Raceway, MO
08/31 Travis Rutz Alberta Sprint Tour vs Big Sky Sprint Tour
Electric City Raceway, MO
08/25 Brent Kronfuss Big Sky Sprint Tour
Billing Motorsports Park, MT
08/24 Brent Kronfuss Big Sky Sprint Tour
Gallatin Speedway, MT
08/18 Travis Rilat ASCS Gulf South
Baytown, TX
08/18 Roger Crocket Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
08/18 Rod Perkins Skagit Speedway
Alger, WA
08/11 Justin Schwien URSS
RPM Speedway, KS
08/11 Brock Lemley Skagit Speedway
Alma, WA
08/04 trevor Kirkland Atomic Motor Raceway
Blackfoot, ID
08/04 Bob Martin Devil's Lake Speedway, ND
NOSA
07/21 Phil Gressman Limaland Park
Lima, OH
07/21 Tim Gee Castrol Raceway
Edmonton, AL
07/21 Brandi Bounds Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
07/14 Travis Rutz Gold Cup
Castrol Raceway, AL
07/14 Brad Best Cowtown Speedway
Kennedale, TX
07/14 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
07/14 Nick Berry SCONE
Legion Speedway, NH
07/07 Brian McClelland ASCS Sooner Region
Cowtown Speedway, TX
07/07 Joe Middlemiss Brighton Speedway
Brighton, ON
07/07 Roger Crockett Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
07/07 Travis Rutz Swift Current Raceway
AL
07/07 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
07/07 Joe Ramaker Rocky Mountain Race Park
Okotoks, AL
07/07 Randy Droescher Lake County Speedway
Madison, SD
07/07 Brock Lemely Skagit Speedway
Alger, WA
06/30 Randy Droescher Lake County Speedway
Madison, SD
06/30 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage  Grove, OR
06/30 Brock Lemely Skagit Speedway
Alger, WA
06/30 Kevin Smith Skagit Speedway
Alger, WA
06/23 Phil Gressman Limaland Park
Lima, OH
06/23 Gary Davis St Helens Raceway
OR
06/16 Jordan Martens Lake County Speedway
Madison, SD
06/15 Brock Lemely Dirt Cup Prelim
Skagit Speedway, WA
06/09 Jordan Martens Husetís Speedway
Brandon, SD
06/02 Kevin Smith Skagit Speedway
Elma, WA
05/26 Jordan Martens Tomahawk Speedway
SD
05/26 Gary Davis Sunset Speedway Park
Banks, OR
05/26 Brock Lemely Skagit Speedway
Alger, WA
05/25 Travis Rilat ASCS East Coast National
Virginia Motor Speedway, VA
05/19 Travis Rilat ASCS National
Black Rock Speedway, NY
05/19 Brock Lemely Skagit Speedway
Alger, WA
05/19 Glen Borden Grays Harbour Park
Elma, WA
05/19 Joe Ramaker Electric City Raceway
Great Falls, MO
05/19 Kevin Smith Skagit Speedway
Alger, WA
05/18 Bryan Sebetto Attica Raceway Park
Attica, OH
05/12 Brock Lemely Skagit Speedway
Alger, WA
05/12 Kyle Miller Cottage Grove Speedway
Cottage Grove, OR
05/05 Travis Rilat ASCS Coastal
Pike County Speedway, MS
05/05 Brock Lemley NSCS - Skagit Speedway
Elma, WA
05/05 Phil Gressman Limaland Park
Lima, OH
05/05 Kevin Smith Skagit Speedway
Alger, WA
04/21 Brock Lemely Skagit Speedway
Alger, WA
03/31 Bryan Sebetto Attica Raceway Park
Attica, OH
03/31 Michael Burford Speedway City Cup
Australia
 
 
 

2006 XXX Chassis Champions

Right out of the box, XXX Chassis where safe and fast.  With a limited number of drivers running the chassis, Triple X Race Co managed to get a season championship in its first ever season!.

2006 Results Summary: 7 Chassis Wins; 1 Champion

 

Travis Jacobson.  2006 Skagit Speedway (WA) 410 Sprint Points Champion

 

2006 XXX Chassis Wins

 
Date Driver Track/Series/State
09/02 Travis Jacobson Skagit Speedway
Alger, WA
07/22 Barry Martinez Skagit Speedway
Alger, WA
07/22 Brock Lemley Skagit Speedway
Alger, WA
07/15 Travis Jacobson Skagit Speedway
Alger, WA
07/08 Travis Jacobson Skagit Speedway
Alger, WA
07/01 Brock Lemley Skagit Speedway
Alger, WA
06/10 Brock Lemley Skagit Speedway
Alger, WA